Obchody są organizowane wspólnie, tak jak w poprzednich latach, przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza oraz marszałka Piotra Całbeckiego. Uroczystości zostaną zainaugurowane mszą świętą o godzinie 11 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ulicy Jaskółczej.
Po jej zakończeniu odbędzie się przemarsz na cmentarz komunalny przy ul. Kcyńskiej, gdzie o 12:15 oddany zostanie hołd Żołnierzom Wyklętym przez złożenie kwiatów na ich kwaterze. Organizatorzy przypominają o zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.
Wydarzeniom towarzyszy wystawa przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963”. Bydgoska Delegatura IPN planuje także wyświetlenie 1 marca na swoim budynku historycznej iluminacji świetlnej.
W pierwsze trzy dni miesiąca oraz 7 marca zaplanowano także zajęcia edukacyjne i archiwalne w bydgoskim IPN-ie. Przy ul. Grudziądzkiej do 14 marca dostępny będzie wystawa „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928-1946”.
Obchody organizowane są także w gminie Białe Błota. Honorowym patronatem objął je starosta bydgoski Wojciech Porzych. Uroczystości 1 marca rozpoczną się o godzinie 13 na Cmentarzu Parafialnym Matki Boskiej Bolesnej w Cielu. Będą transmitowane na żywo na stronie internetowej Urzędu Gminy. W planie jest m.in. odśpiewanie modlitwy harcerskiej, złożenie wieńców i wiązanek oraz odegranie sygnału „Śpij kolego”.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 roku. Wnioskodawcą projektu był śp. prezydent Lech Kaczyński. Datę wybrano nieprzypadkowo – 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na dowódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
