PIT za 2021 rok. Jak działa obecnie system do rozliczania deklaracji? Po uruchomieniu 15 lutego pojawiały się błędy, np. brak wszystkich zeznań podatkowych?
Magdalena Rzeczkowska: Usługa Twój e-PIT działa stabilnie i jest cały czas monitorowana. Statystyki zmieniają się dynamicznie i wskazują, że ta forma rozliczenia cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.
Zeznania podatników udostępnione w usłudze zostały oparte na informacjach z PIT-11 będących w posiadaniu Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). W przygotowanym zeznaniu mogły nie być widoczne wszystkie informacje PIT-11 w sytuacji, gdy np. płatnik nie wysłał w terminie informacji do urzędu skarbowego, dotarły one do urzędu z opóźnieniem lub wysłana informacja zawierała błędy. Po zaktualizowaniu przygotowanych w usłudze zeznań o pozostałe informacje PIT-11, po zalogowaniu do Twój e-PIT podatnik powinien zobaczyć prawidłowo przygotowane zeznanie, które może edytować i wysłać.
Usługa e-PIT. Co muszą wiedzieć i jakie dokumenty muszą przygotować osoby, które chcą skorzystać z tej usługi?
W usłudze Twój e-PIT przygotowaliśmy zeznania roczne dla osób, które rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 i PIT-36 z wyłączeniem dochodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.
Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Zalogować do e-Urzędu Skarbowego można się Profilem Zaufanym, e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel. Zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego umożliwia korzystanie z wielu różnych usług KAS.
Do samej usługi Twój e-PIT można też zalogować się podając nr PESEL lub NIP i datę urodzenia oraz dane podatkowe z dokumentów PIT czyli kwotę przychodu z rozliczenia za 2020 r. oraz jedną z kwot przychodu z informacji od płatnika, np. z PIT-11 od pracodawcy, którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty lub podatku do zapłaty z rozliczenia na 2020 r.
Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2020 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.
Jeżeli korzystamy z przysługujących ulg i odliczeń to powinniśmy mieć dokumenty potwierdzające poniesione wydatki np. darowizny czy wpłaty na IKZE.
Twój e-PIT. Chcemy się rozliczać w ten sposób?
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa już po raz czwarty udostępniają usługę Twój e-PIT. Z roku na rok rozliczenie elektroniczne cieszy się coraz większą popularnością. Twój e-PIT jest jedną z najpopularniejszych e-usług administracji publicznej. W 2019 r. podatnicy złożyli 16 mln elektronicznych PIT-ów za 2018 r. Dzięki usłudze Twój e-PIT wpłynęło wtedy blisko 7 mln e-PIT-ów. W 2020 r. blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji została złożona przez Twój e-PIT. W 2021 r. elektronicznie zostało złożonych 19,6 mln PIT-ów, z czego ponad 10 mln przez usługę Twój e-PIT.
1 procent w rozliczeniu PIT. Co z przysługującymi nam odliczeniami i przekazaniem 1 proc.?
Złożenie zeznania przez Twój e-PIT umożliwia korzystanie z przysługujących podatnikowi ulg i odliczeń np. ulgi na dzieci. Można przekazać 1% podatku dla wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP). Wystarczy w zeznaniu wskazać organizację, której chcemy pomóc.
Jeżeli podatnik udzielał takiego wsparcia OPP w ubiegłym roku, to w rozliczeniu PIT za 2021 rok, przygotowanym dla niego przez KAS, automatycznie podany został nr KRS tej OPP, którą wskazał w zeznaniu za 2020 r. Oczywiście, o ile nadal figuruje ona w wykazie OPP uprawnionych do otrzymania 1% podatku prowadzonym przez Narodowy Instytut Wolności.
W jaki sposób opłacimy podatek lub uzyskamy zwrot. W jaki sposób należy to uwzględnić w rozliczeniu?
W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, mają wskazany swój mikrorachunek podatkowy i mogą wygodnie zrealizować płatność online. W przypadku zaakceptowanych automatycznie zeznań PIT-37 i PIT-38, urząd skarbowy w ciągu miesiąca wyśle podatnikowi informację o kwocie podatku do zapłaty. Wpłata podatku w terminie wskazanym w przesłanej informacji, jest wpłatą dokonaną w terminie, a zatem nie uiszcza się od niej odsetek.
Jeżeli podatnik składa e-PIT to zwrot nadpłaty podatku otrzymuje szybciej niż w przypadku zeznań papierowych. Urząd skarbowy przelewa kwotę na jego rachunek bankowy w terminie do 45 dni zamiast do trzech miesięcy.
Które dane trzeba wpisywać ręcznie?
W zeznaniu przygotowanym przez KAS uwzględnione są między innymi: dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy, ulga na dzieci, ulga dla osób do 26. roku życia. W rozliczeniu należy dodać dane o innych ulgach i odliczeniach np. uldze termomodernizacyjnej, uldze na internet czy przekazanych darowiznach, które chcemy odliczyć. W przypadku zeznania PIT-36 można wprowadzić np. dane dotyczące przychodów z najmu czy dochodów z zagranicy.
W usłudze Twój e-PIT podatnik może zmienić sposób rozliczenia na wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Może wskazać lub zmienić organizację pożytku publicznego, której chce przekazać 1% swojego podatku, a także dodać lub zmienić rachunek bankowy do zwrotu nadpłaty podatku.
Ile deklaracji już złożono za pośrednictwem e-PIT?
Aktualnie mamy już blisko 2 miliony zeznań złożonych przez Twój e-PIT.
Do kiedy podatnicy mają czas na złożenie zeznania podatkowego?
Standardowym terminem rozliczenia rocznego PIT jest 30 kwietnia. Ponieważ w tym roku ten dzień wypada w sobotę to możemy rozliczyć się do poniedziałku 2 maja. Do tego dnia w usłudze Twój e-PIT można wprowadzać modyfikacje w zeznaniach PIT-36, PIT-37 i PIT-38.
Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38. Dzięki temu rozliczenie będzie złożone w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Natomiast zeznanie PIT-36 nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem terminu na jego złożenie ponieważ w zdecydowanej większości wymaga uzupełnienia przez podatnika.
Jeżeli z rozliczenia wynika podatek do zapłaty to należy go wpłacić w terminie określonym na złożenie zeznania czyli do 2 maja. W sytuacji gdy z zeznań PIT-37 i PIT-38 zaakceptowanych automatycznie będzie wynikała konieczność dopłaty podatku, to urząd skarbowy powiadomi o tym podatnika. Od momentu otrzymania takiej informacji ma on 7 dni na zapłatę podatku.