Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pilna potrzeba na pętli? Bydgoscy motorniczowie w sytuacji awaryjnej muszą obyć się bez wygód

Jarosław Jakubowski
Nasz Czytelnik uważa, że motorniczowie nawet na tymczasowej pętli powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki socjalne
Nasz Czytelnik uważa, że motorniczowie nawet na tymczasowej pętli powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki socjalne Tymon Markowski
Przy ul. Bałtyckiej jest tymczasowa pętla tramwajowa. Zdaniem naszych Czytelników można przy niej spotkać załatwiających się motorniczych.

Przy pętli nie ma żadnego pomieszczenia socjalnego, w którym kierujący tramwajami mogliby skorzystać z toalety. - Jest gorąco, więc wiadomo, że sikanie pod chmurką wiąże się z niedogodnościami w postaci nieprzyjemnego zapachu. Rozumiem, że to tylko pętla tymczasowa, jednak ludzie powinni nawet w takiej sytuacji mieć zapewnione odpowiednie warunki socjalne
[break]
- zwraca uwagę nasz Czytelnik, pan Dariusz z Bartodziejów.

Jak ustaliliśmy w zarządzie dróg, motorniczowie linii 3 i 7, których sprawa dotyczy, mają zapewniony dostęp do urządzeń higieniczno-sanitarnych na pętlach Rycerska i Kapuściska.

Nie słyszeli skarg

Pracodawcą motorniczych są Miejskie Zakłady Komunikacyjne, które podlegają pod pod zarząd dróg - ten ostatni po naszej interwencji postanowił sprawdzić, czy jest możliwość zapewnienia na pętli awaryjnej przy Bałtyckiej dostępu do sanitariatu. Jeśli okaże się, że tak, pojawi się tam np. sanitariat typu toi-toi. - Nie mieliśmy dotąd skarg na brak urządzeń sanitarnych przy pętli Bałtycka. Dyżurki i sanitariaty nie są potrzebne na wszystkich pętlach. Znajdują się na końcach tras: na Wilczaku, w Lesie Gdańskim oraz przy Rycerskiej. To w zupełności wystarczy. Nasi pracownicy mają na nich dłuższe przerwy, jest to przewidziane w rozkładzie jazdy - twierdzi Ałła Szwed, kierownik motorniczych w MZK.

Tak powinno być

- Dla pracowników zatrudnionych na otwartej przestrzeni poza terenem zakładu pracy przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące oraz zatrudnionych w budynkach niewyposażonych w instalację wodociągową i kanalizacyjną, mogą być urządzane ustępy wyposażone w szczelne zbiorniki nieczystości - informuje Katarzyna Pietraszak, rzecznik okręgowego inspektora pracy w Bydgoszczy.
W tym roku do OIP wpłynęło 21 skarg dotyczących złych warunków higieniczno-sanitarnych, z czego 8 się potwierdziło. Były to między innymi hurtownie, firma transportowa, klub fitness, zakład przemysłowy.
Przy pracach wykonywanych na otwartej przestrzeni lub w nieogrzewanych pomieszczeniach należy zapewnić pracownikom w pobliżu miejsc pracy pomieszczenia umożliwiające im schronienie się przed opadami atmosferycznymi, ogrzanie się oraz zmianę odzieży. Pomieszczenia te powinny być zaopatrzone w urządzenia do podgrzewania posiłków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!