Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pijane wakacje na wodzie - bydgoska policja łapie po kilkuset nietrzeźwych sterników

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
KMP Bydgoszcz
Trzystu pijanych sterników jednostek pływających ukarali bydgoscy policjanci ogniwa wodnego w ubiegłym roku. Teraz sezon letni już się zaczął i są pierwsze efekty. Mandat można dostać nawet wtedy, kiedy pod wpływem alkoholu pływamy na... materacu.

- Wakacje i letni wypoczynek w większości z nas kojarzy się z wodą i atrakcjami, których ona dostarcza - mówi podkomisarz Lidia Kowalska z zespołu prasowego bydgoskiej Komendy Wojewódzkiej Policji. - Jednak piątkowe popołudnie pokazało, że nie wszyscy potrafią bezpiecznie z niej korzystać. Skrajną nieodpowiedzialnością wykazali się młodzi ludzie, którzy wypłynęli rowerami wodnymi na jezioro.

Bydgoscy policjanci przypominają o rozwadze podczas pływania różnego rodzaju sprzętem po akwenach. Jak się jednak okazuje właśnie o rozwadze i przewidującym myśleniu zapomniało 10 osób, wobec których w piątek (10.07) interweniowali policjanci pełniący służby na wodach Zalewu Koronowskiego.

Tego dnia około godziny 16:30 policjanci zauważyli kilka rowerków wodnych, a na nich grupę młodzieży głośno zachowującej się i skaczącej do wody.

- W związku z nagłą zmianą pogody, policjanci wspólnie z ratownikami WOPR-u postanowili podpłynąć do tych osób i poinformować żeby wpłynęli do portu. Na miejscu okazało się, że sternicy są nietrzeźwi. - mówi podkom. Kowalska.

Jak dobry jesteś?

No i była "śruba"

Badanie alkomatem wykazało, że mają oni od 0,6 do 1,5 promila alkoholu w organizmie. W związku z tym wszyscy sternicy zostali ukarani mandatami z artykułu 35 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Sprzęt został odholowany do wypożyczalni. Dla nieodpowiedzialnych studentów z Bydgoszczy pływanie zakończyło się dziesięcioma mandatami karnymi.

- Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności o własne bezpieczeństwo musimy zadbać sami. Przewidujmy, jakie niebezpieczeństwa może nieść za sobą nasze zachowanie, brawurowa zabawa, popisywanie się przed znajomymi czy alkohol - przestrzega Kowalska.

POLECAMY

Czy w Polsce mamy "aleję tornad"? Gdzie tornada pojawiają się najczęściej? W jakich województwach/regionach kraju odnotowano najwięcej tego typu zjawisk?▶ Zobacz na mapie z podziałem na poszczególne regiony Polski. * Dane pochodzą z European Severe Weather Database. Każdy raport o występowaniu trąby powietrznej na terytorium Polski zaznaczono czerwonym trójkątem. Na mapach znajdziecie dane za okres od początku stulecia do lipca 2020.▶▶

Polska "aleja tornad". Tornada w Polsce, gdzie występują naj...

Nawet na materacu

Policjanci kolejny raz przypominają, że sterowanie jednostką wodna napędzaną silnikiem spalinowym albo elektrycznym pod wpływem alkoholu jest karalne.

- Rygorom podlega oczywiście sternik takiej jednostki, pasażerowie nie - mówi komisarz Przemysław Słomski z KWP. - To jest taki sam przepis, który dotyczy pijanych kierowców. Za sterowanie taka jednostka grozi mandat od 20 do 500 złotych - albo skierowanie sprawy do sądu.

Co więcej, przepis obejmuje także osoby, które pływają na rowerach wodnych, kajakach, albo na... materacach. Przepis obejmuje więc nie tylko jednostki silnikowe. - Chodzi o to, żeby taka osoba pod wpływem alkoholu po prostu nie wpadła do wody i się nie utopiła - mówi komisarz Słomski.

Amatorów pływania na "podwójnym gazie" w okolicach Bydgoszczy nie brakuje. Tylko w ubiegłym roku w wakacje ukarano około trzystu osób.

Lotne łodzie

Teoretycznie jest tak, że stałe posterunki policji wodnej są tylko na plaży w Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim oraz na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej. Ale nic bardziej mylnego.

- Patrolowane są wszystkie akweny wodne w okolicach miasta - mówi Słomski. Po prostu policjanci pakują łódkę na przyczepę i jadą nad jezioro w Borównie albo nad jezioro Jezuickie. To drugie częściej.

Jak mówią funkcjonariusze z ogniwa wodnego Komendy Miejskiej Policji, ich aktywność na terenach wodnych i "lotne" patrole są wykorzystywane głównie w weekendy, kiedy nad woda jest wielu odpoczywających. Przypomnijmy, że patrolują oni też - dysponując quadami - tereny przybrzeżne.

POLECAMY

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu. Sklasyfikowany został w latach 40. ubiegłego stulecia, nazwę nosi od nazwiska rosyjskiego botanika, badacza flory Kaukazu, Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego.Osiąga wysokość do 4 metrów, a łodyga ma około 10 cm średnicy. Jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Na kolejnych stronach znajdziesz najważniejsze informacje na temat tej toksycznej rośliny, która powoduje bolesne oparzenia. Zamieszczamy też zdjęcia oraz odnośnik do mapy.▶▶

Barszcz Sosnowskiego w Polsce [mapa, zdjęcia]. Oparzenia - j...

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 2 odcinek 20

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera