Zobacz wideo: 85. urodziny Jerzego Maksymiuka w Filharmonii Pomorskiej
Pierwsza tabliczka została nadana miejscu pochówku śp. ppłk. Bernarda Kaczmarka. Walczył on w powstaniu warszawskim. Działał od samego początku okupacji niemieckiej w organizacjach konspiracyjnych na terenie Warszawy i Pomorza. Należał do nielegalnej organizacji „Miecz i Pług” oraz „Wolność i Niezawisłość”. Nie zaprzestał działalności również po wojnie. Był wybitnym specjalistą od spraw wywiadu. Podczas uroczystości jego syn zaznaczył, że dzięki jego informacjom, alianci mogli zbombardować słynną niemiecką bazę wyrzutni rakietowych.
Uroczystość odbyła się w środę (8 grudnia) na cmentarzu parafii pw. św. Wincentego a Paulo przy ul. Wyszyńskiego w Bydgoszczy. Udział w niej wziął Bogumił Kaczmarek, syn żołnierza AK, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, proboszcz parafii ks. Sławomir Bar oraz przedstawiciele WOT, IPN, ZHR, ZHP. Został przypomniany zarys działalności Armii Krajowej oraz historia bohatera. Grób znajduje się przy końcu głównej alei cmentarnej, za kaplicą w lewo.
Kampania „W hołdzie Żołnierzom Armii Krajowej” jest okazją do edukacji młodzieży
Polega ona na znakowaniu grobów weteranów i jest realizowana w ramach wieloletniego programu rządowego „Niepodległa”. W zeszłym roku zapowiedział ją Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.
- Do tej pory rodziny żołnierzy AK zgłosiły 90 miejsc pochówku. Wszystkie z nich podlegają weryfikacji przez Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Bydgoszcz oraz Instytut Pamięci Narodowej. Akcja będzie trwała również w przyszłym roku. Na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego należy wypełnić formularz i złożyć go do nas w formie elektronicznej lub papierowej – mówi Jarosław Jakubowski, doradca wojewody.
To może Cię zainteresować
Projekt otrzymał zgodę od Biura Programu „Niepodległa” Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Organizatorzy uzyskali dotację w wysokości 64 tys. zł. W poprzednich latach znakowali groby powstańców wielkopolskich oraz uczestników wojny polsko-bolszewickiej.
