Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze zatrucia pszczół w Kujawsko-Pomorskiem. Pszczelarze apelują do rolników

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Rzepak jest jednym z najważniejszych pożytków pszczelich. Z hektara pszczoły produkują od 80 do 140 kg miodu.
Rzepak jest jednym z najważniejszych pożytków pszczelich. Z hektara pszczoły produkują od 80 do 140 kg miodu. Pixabay
Opryski kwitnących właśnie drzew owocowych i rzepaku należy wykonywać po godz. 21. Zasadę tę złamano pod Świeciem. Pszczelarze liczą straty, a służby ostrzegają bezmyślnych rolników: - Możecie stracić dopłaty!

- Z 25 rodzin pszczelich zostały mi trzy – ubolewa Jan Lonser, który ma pasiekę pod Świeciem w kierunku Laskowic. W tej samej okolicy wszystkie rodziny stracił inny pszczelarz: Czesław Wejner. - Proszę zaapelować do rolników o opamiętanie się i niepryskanie kwitnącego rzepaku w ciągu dnia – zwrócił się do „Pomorskiej”.

Obaj pszczelarze nie mogą się pogodzić ze stratą.

- Tyle się mówi, tyle apeluje, ale ciągle nie dociera, nawet do policji – podkreśla Jan Lonser. - Dwa radiowozy minęły pole rolnika, który wykonywał opryski w południe i żaden się nie zatrzymał. Przecież służby są od zwalczania przestępczości, a zabijanie pszczół to przestępstwo przeciw ludzkości, prawo tego zabrania!

Podkreśla to również Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa: - Rolnicy stosujący środki ochrony roślin są zobligowani do uwzględniania wymogów integrowanej ochrony roślin, określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 18 kwietnia 2013 r. Jednym z podstawowych jest ochrona organizmów pożytecznych oraz stwarzanie warunków sprzyjających ich występowaniu. W szczególności dotyczy to pszczół.

Najbardziej skuteczne opryski są po północy

Zasadą jest wykonywanie oprysków nim pszczoły wylecą z uli. W swojej pracy pt. „Zapylacze a chemiczna ochrona rzepaku” prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie poleca wykonywać opryski po godz. 21: - Najlepsza wilgotność panuje pomiędzy północą a godz. 6 i wynosi 90 proc., co znacznie ułatwia i przyspiesza wchłanianie preparatów z oprysków. Wykonywane późnym wieczorem poprawiają skuteczność zabiegu.

Ponadto przez zabijanie pszczół tracą sami plantatorzy. Prof. Ignatowicz zaznacza:

- Nawet najlepsze zabiegi agrotechniczne i ochrona chemiczna nie przyniosą oczekiwanych wyników ilościowych i jakościowych, jeżeli rośliny uprawne będą odizolowane od owadów zapylających.

I podaje liczby: wzrost plonu koniczyny czerwonej dzięki zapylaczom wynosi od 50 do 80 proc., lucerny – 65 proc., ogórków - od 75 do 90 proc., słonecznika i rzepaku - o 30 proc.

To samo dotyczy kwitnących właśnie drzew owocowych. - Bez pszczół proces zapylania roślin sadowniczych byłby nie tylko bardzo kosztowny i czasochłonny, ale wręcz niemożliwe byłoby uzyskanie zbioru owoców na skalę towarową - uczula Instytut Ogrodnictwa - PIB w Skierniewicach.

Pszczelarz nie zawsze może udowodnić szkodę

I tak przez niewłaściwe opryski tracą i rolnicy, i pszczelarze. - Żeby odbudować pasiekę, muszę wydać ok. 30 tys. zł – mówi Jan Lonser.
Teoretycznie może on dochodzić odszkodowania, ale wiąże się to z pobraniem prób zatrutych pszczół i wysłaniem ich do analizy toksykologicznej. - Ale moje pszczoły nie wróciły do uli. Mam ich szukać w polu? Niestety, nie mogę udowodnić swoich szkód - ubolewa Lonser.

Gdyby mu się to jednak udało, kara byłaby dotkliwa. - Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa nakłada mandaty, a w przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia przepisów, może zostać wydana decyzja zakazująca stosowania środków ochrony roślin do czasu ukończenia szkolenia podstawowego przez rolnika – wylicza PIORiN. - Informujemy też o nieprawidłowościach Państwową Inspekcję Sanitarną, która współpracuje z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i stwierdzone nieprawidłowości mogą mieć duży wpływ na wysokość wsparcia wypłacanego rolnikom przez Agencję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwsze zatrucia pszczół w Kujawsko-Pomorskiem. Pszczelarze apelują do rolników - Gazeta Pomorska