https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze światła uliczne zainstalowano w Bydgoszczy 56 lat temu

Krzysztof Błażejewski
red
Dziś nie wyobrażamy sobie poruszania się po Bydgoszczy pieszo, czy też jakimkolwiek pojazdem bez sygnalizacji świetlnej. W naszym mieście funkcjonuje ona dopiero od ponad pięćdziesięciu lat.

Wprawdzie jeszcze w ostatnich latach II Rzeczypospolitej próbowano regulować ruch w Bydgoszczy za pomocą mechanicznych znaków (ustawiono je na skrzyżowaniu najbardziej ruchliwych ulic Gdańskiej i Dworcowej), jednak na pierwsze sygnały świetlne przeznaczone dla ruchu w naszym mieście trzeba było czekać aż do początku lat 60. ub. wieku. Wówczas najbardziej newralgicznym miejscem był wylot Alej 1 Maja (obecnie ul. Gdańskiej) w ul. Jagiellońską i Czerwonej Armii (dzisiaj Focha). To on został przewidziany na miejsce montażu pierwszej stałej sygnalizacji świetlnej w naszym mieście, przeznaczonej i dla kierowców, i dla pieszych. Wcześniej w godzinach szczytu ruch w tym miejscu sterowany był przez milicjantów z „drogówki”. Z upływem lat czas ich pracy wydłużał się, bowiem motocykli, jak i samochodów, przybywało.

Światła warte fortunę

Montaż świateł zaplanowano na jesień 1962 roku. Zamówiono je w specjalizującej się w produkcji sygnalizatorów warszawskiej spółdzielni „Elektromontaż”. Zestaw dwóch kompletów, z których każdy liczył po cztery sprzężone ze sobą sygnalizatory, kosztować miał aż 150 tys. złotych. Prezydium Miejskiej Rady Narodowej uznało jednak, po wycieczce radnych do Warszawy celem zapoznania się z działaniem świateł ulicznych na miejscu, że wydatek nawet takiego rzędu jest dla Bydgoszczy konieczny.

Pięć nowych przejść

Światła dla pieszych i kierowców na wylocie Al. 1 Maja przy ówczesnym pl. Zjednoczenia założone zostały w grudniu 1962 r. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem, niektórzy bydgoszczanie przyjeżdżali tu z odległych części miasta, aby po kilka razy „dla przyjemności” przejść się „na światłach” przez ulicę. Na 1963 r. zapowiedziano montaż sygnalizatorów w 5 punktach miasta: skrzyżowaniu Śniadeckich i Krasińskiego z Al. 1 Maja, Dworcowej z Kr. Jadwigi, Krasińskiego i 3 Maja, Olszewskiego (dziś Kordeckiego) i Świer-czewskiego (Św. Trójcy) oraz Al. 1 Maja i al. Mickiewicza.

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
lechu14
w toruniu zainstalowano szybciej niz w Bydgoszczy, ale swieczki za szybko sie wypalaly i w koncu porzucono ten pomysl , nareszcie furmanki kurczaki i inna trzoda mogla poruszac sie bez problemu po gruntowych sciezkach tej aglomeracji
P
Pawka Morozow
aparatczyka czerwonego harcerstwa - Jana III, bowiem wcześniej jako Jaśko III musztrowali go na Jaśkowej Dolinie w Gdańsku tata z zupkowym kuroniem w ośrodku pionierów ruskich na Iwana III... niegroźnego już emeryta mundurowego w Toruniu.
s
sda
To prawda że w Toruniu zamontowano pierwsze światła 1958 roku ale były sterowane ręcznie przez babcie z pobliskiego szaletu. A elektro-automatykę zainstalowano dopiero 1960 roku.
Q
QSL
A czego w Toruniu nie było wcześniej.
W
Was
W Toruniu na obecnym Pl. Teatralnym pierwsze światła zainstalowano w 1958 roku.
A więc dwa lata wcześniej.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski