Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze podsumowania „Rodziny 500 plus” w gminach powiatu bydgoskiego

Redakcja
Rodzice otrzymują 500 złotych co miesiąc na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu. Rodziny, w których dochód nie przekracza 800 lub 1200 (w rodzinach wychowujących niepełnosprawne dziecko) złotych netto na osobę - dostają wypłaty na każde dzieck
Rodzice otrzymują 500 złotych co miesiąc na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu. Rodziny, w których dochód nie przekracza 800 lub 1200 (w rodzinach wychowujących niepełnosprawne dziecko) złotych netto na osobę - dostają wypłaty na każde dzieck Grzegorz Olkowski/archiwum
Zakończył się pierwszy etap rządowego programu „Rodzina 500 Plus”. Do 1 lipca był termin wnioskowania o wypłaty z wyrównaniem.

Od 1 kwietnia można było składać wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego. Dokumenty złożone najpóźniej 1 lipca dawały prawo do otrzymywania 500 złotych od 1 kwietnia, natomiast dla wniosków złożonych po 1 lipca prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.

Pracownicy gminnych ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu bydgoskiego przyznają, że spóźnialskich rodziców nie odnotowali. Każdy, kto był uprawniony i chciał złożyć wniosek w ramach programu „Rodzina 500 Plus”, zrobił to w terminie gwarantującym wypłatę świadczenia wychowawczego z wyrównaniem.

Przed startem programu „Rodzina 500 Plus” samorządy przygotowywały szacunki dotyczące liczby rodzin, które mogą ubiegać się o przyznanie wypłat. Czy te dane się sprawdziły?

Szacunkowe dane tworzył Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy oraz ośrodki pomocy społecznej. Przykładowo dla gminy Białe Błota, z informacji przedstawionych przez Urząd Wojewódzki wynikało, iż do otrzymania świadczenia kwalifikować się będzie 2400 rodzin. Ostatecznie poprawnie wypełniony wniosek złożyły 1782 rodziny.

Większe lub mniejsze różnice między prognozowaną a rzeczywistą liczbą beneficjentów programu występują we wszystkich miejscowościach i wynikają z tego, że dokładne statystyki dotyczące rodzin nie są na bieżąco prowadzone.

- Nieoficjalnie szacowałam, że na terenie naszej gminy może być około 800 rodzin uprawnionych do otrzymania 500 złotych, ale były to tylko przypuszczenia. Ostatecznie, w pierwszych trzech miesiącach otrzymaliśmy 835 wniosków, programem objęto 971 dzieci, więc niewiele się pomyliłam - informuje Grażyna Wojtera-Moskal z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej. - Zakładam, że te 835 wniosków to wszystkie rodziny z naszego terenu, którym świadczenie przysługiwało. O terminie do 1 lipca praktycznie codziennie mówiło się i pisało w mediach, nie było możliwości, żeby ktoś to przegapił i nie dotrzymał terminu uprawniającego do otrzymania świadczenia z wyrównaniem. Nie wierzę też, żeby ktokolwiek świadomie zrezygnował z możliwości otrzymania tych pieniędzy - dodaje Grażyna Wojtera-Moskal.

W gminie Osielsko do 1 lipca złożonych zostało 1146 wniosków, wydano 931 decyzji przyznających świadczenie wychowawcze (jak wszędzie, nie wszystkie wnioski zostały jeszcze rozpatrzone). Kierowniczka GOPS w Osielsku Urszula Majewska jest pewna, że wszyscy podopieczni tej instytucji złożyli wnioski do końca czerwca. W tej grupie nie ma spóźnialskich, bo rodziny są objęte opieką i zostało to przypilnowane.

- Przypuszczam, że wśród osób mieszkających na terenie gminy Osielsko, niebędących podopiecznymi GOPS, mogły się znaleźć rodziny dobrze sytuowane finansowo, które nie były zainteresowane otrzymywaniem świadczenia wychowawczego i one nie złożyły wniosków, jednak nie dysponujemy żadnymi oficjalnymi informacjami na ten temat - mówi Urszula Majewska.

W innych gminach statystyki prezentują się następująco: Dobrcz - 859 wniosków, Solec Kujawski - 1141, Koronowo - 1968.

- Trudno jest określić dokładną liczbę uprawnionych rodzin i stwierdzić, czy wszyscy złożyli wnioski, bo to są bardzo ruchome statystyki - mówi Barbara Werra, kierowniczka Sekcji Świadczeń w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Koronowie. - Komuś mogło urodzić się kolejne dziecko i zyskał te uprawnienia, z kolei w innej rodzinie dziecko ukończyło 18. rok życia i na przykład po jednym miesiącu wypłaty, świadczenie przestało przysługiwać.

Wstępne szacunki były robione, ale tylko po to, aby określić budżety. Najczęściej dane były zawyżane.

- Ja w dokumentacji podałam 2300 rodzin, które mogły złożyć wniosek. Na podstawie znajomości lokalnego środowiska oczekiwałam jednak wniosków od 2000 rodzin, a przyszło ich 1968 - dodaje Barbara Werra.

Większość dokumentów składana była w wersji papierowej, choć internetowych też nie brakowało. We wnioskach on-line było więcej błędów. Źle wypełnione wnioski nie odbierały jednak prawa do otrzymania 500 plus z wyrównaniem. Błędy mogły być poprawione później, decydował termin wpłynięcia pierwszego wniosku.

Warto wiedzieć

Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez Internet. E-wniosek można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz przez bankowość elektroniczną. Wnioski można składać cały czas, jednak te dostarczone po 1 lipca nie uprawniają już do otrzymania wyrównania za kwiecień, maj i czerwiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!