Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze mieszkanie treningowe dla niepełnosprawnych w Bydgoszczy. Fundacja czeka na zgłoszenia

Dorota Witt
Dorota Witt
Cztery osoby z niepełnosprawnościami zamieszkają w pierwszym w Bydgoszczy mieszkaniu treningowym w Fordonie. Chętni i ich opiekunowie mogą się zgłaszać do 10 września.

Zobacz wideo: Pół tysiąca przeszczepień szpiku u dzieci w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy

- Razem z toruńską Fundacją Daj Szansę, realizując projekt pt. „Adres: Samodzielni 1″, otwieramy w Bydgoszczy pierwsze mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Mieszkanie zlokalizowane jest w Fordonie i czeka na czterech domowników - zapowiada Anna Leszczyńska, prezes bydgoskiej Fundacji Kaktus.

Pierwsze mieszkanie treningowe w Bydgoszczy

Cztery dorosłe osoby będą mogły zamieszkać w 82-metrowym mieszkaniu w bydgoskim Fordonie na cztery miesiące. Bez rodziny, ale z terapeutami, specjalistami doświadczonymi w pracy z niepełnosprawnymi.

- Pomysł zrodził się podczas rozmów z bydgoskimi rodzinami osób niepełnosprawnych. Rodzice nie mogą zapomnieć o tym, że z czasem ubywa im sił, a ich dzieci dorastają, więc sen z powiek spędza opiekunom myśl, co będzie, gdy kiedyś ich zabraknie - dokąd trafi ich dziecko, kto się o nie zatroszczy - mówi Anna Leszczyńska.

Celem projektu jest poprawa jakości życia osób niepełnosprawnych intelektualnie. 4-miesięczny trening ma zaowocować wzrostem samodzielności osób niepełnosprawnych, poprawić ich stan psychofizyczny, Dzięki udziałowi w projekcie te osoby być może unikną umieszczenia w przyszłości, np. po śmierci rodziców, w placówce całodobowej opieki, a zamiast tego będą mogły przebywać w środowisku lokalnym, choćby w rodzinnym domu. Projekt ma przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu, jest elementem procesu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych.

W mieszkaniu treningowym niepełnosprawni będą mieli do dyspozycji jedno i dwuosobowe pokoje, wspólna będzie kuchnia i część wypoczynkowa. To przestrzeń, gdzie będą mogły zawiązywać się relacje w tej małej wspólnocie, ale też gdzie mieszkańcy będą stawali przed kolejnymi wyzwaniami, jakimi będzie choćby nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów społecznych. Przez całą dobę w mieszkaniu będzie obecny terapeuta.

Jak zgłosić się do projektu?

  • Zainteresowani udziałem w projekcie mogą złożyć formularz zgłoszeniowy drogą mailową na adres [email protected] lub osobiście w biurze Fundacji Kaktus, ul. Kleeberga 2, Bydgoszcz – od poniedziałku do piątku od 10:00 do 15:00.
  • Zgłoszenia będą przyjmowane do 10 września.

Podczas rekrutacji mieszkańców odbędą się rozmowy kandydatów ze specjalistami. - To dlatego, że niepełnosprawność intelektualna nie zawsze jest uwidoczniona w orzeczeniu lekarskim, poza tym dzięki temu będzie okazja się poznać i ocenić, czy dana osoba jest gotowa do udziału w projekcie.
- Przygotowaliśmy program z myślą o osobach, aktywnych, które uczestniczą w warsztatach terapii zajęciowej, zajęciach w domach samoopieki czy pracują w zakładach aktywizacji zawodowej - mówi Anna Leszczyńska. - Zadaniem naszych mieszkańców będzie dbanie nie tylko o siebie i o relacje ze współmieszkańcami, ale też o czystość w domu: będą sprzątać, zmywać, prać zupełnie jak w samodzielnym mieszkaniu - wszystko w takim zakresie, w jakim będzie to możliwe. Traktujemy ten czas jak trening umiejętności i samodzielności. Tu właśnie, w bezpiecznych warunkach, ze wsparciem specjalistów, jest czas na popełnianie błędów i naukę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo