Pierwsze mieszkanie treningowe dla niepełnosprawnych w Bydgoszczy. Fundacja czeka na zgłoszenia

Dorota Witt
Dorota Witt
Udostępnij:
Cztery osoby z niepełnosprawnościami zamieszkają w pierwszym w Bydgoszczy mieszkaniu treningowym w Fordonie. Chętni i ich opiekunowie mogą się zgłaszać do 10 września.

Zobacz wideo: Pół tysiąca przeszczepień szpiku u dzieci w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy

- Razem z toruńską Fundacją Daj Szansę, realizując projekt pt. „Adres: Samodzielni 1″, otwieramy w Bydgoszczy pierwsze mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Mieszkanie zlokalizowane jest w Fordonie i czeka na czterech domowników - zapowiada Anna Leszczyńska, prezes bydgoskiej Fundacji Kaktus.

Pierwsze mieszkanie treningowe w Bydgoszczy

Cztery dorosłe osoby będą mogły zamieszkać w 82-metrowym mieszkaniu w bydgoskim Fordonie na cztery miesiące. Bez rodziny, ale z terapeutami, specjalistami doświadczonymi w pracy z niepełnosprawnymi.

- Pomysł zrodził się podczas rozmów z bydgoskimi rodzinami osób niepełnosprawnych. Rodzice nie mogą zapomnieć o tym, że z czasem ubywa im sił, a ich dzieci dorastają, więc sen z powiek spędza opiekunom myśl, co będzie, gdy kiedyś ich zabraknie - dokąd trafi ich dziecko, kto się o nie zatroszczy - mówi Anna Leszczyńska.

Celem projektu jest poprawa jakości życia osób niepełnosprawnych intelektualnie. 4-miesięczny trening ma zaowocować wzrostem samodzielności osób niepełnosprawnych, poprawić ich stan psychofizyczny, Dzięki udziałowi w projekcie te osoby być może unikną umieszczenia w przyszłości, np. po śmierci rodziców, w placówce całodobowej opieki, a zamiast tego będą mogły przebywać w środowisku lokalnym, choćby w rodzinnym domu. Projekt ma przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu, jest elementem procesu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych.

W mieszkaniu treningowym niepełnosprawni będą mieli do dyspozycji jedno i dwuosobowe pokoje, wspólna będzie kuchnia i część wypoczynkowa. To przestrzeń, gdzie będą mogły zawiązywać się relacje w tej małej wspólnocie, ale też gdzie mieszkańcy będą stawali przed kolejnymi wyzwaniami, jakimi będzie choćby nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów społecznych. Przez całą dobę w mieszkaniu będzie obecny terapeuta.

Jak zgłosić się do projektu?

  • Zainteresowani udziałem w projekcie mogą złożyć formularz zgłoszeniowy drogą mailową na adres biuro@fundacjakaktus.pl lub osobiście w biurze Fundacji Kaktus, ul. Kleeberga 2, Bydgoszcz – od poniedziałku do piątku od 10:00 do 15:00.
  • Zgłoszenia będą przyjmowane do 10 września.

Podczas rekrutacji mieszkańców odbędą się rozmowy kandydatów ze specjalistami. - To dlatego, że niepełnosprawność intelektualna nie zawsze jest uwidoczniona w orzeczeniu lekarskim, poza tym dzięki temu będzie okazja się poznać i ocenić, czy dana osoba jest gotowa do udziału w projekcie.
- Przygotowaliśmy program z myślą o osobach, aktywnych, które uczestniczą w warsztatach terapii zajęciowej, zajęciach w domach samoopieki czy pracują w zakładach aktywizacji zawodowej - mówi Anna Leszczyńska. - Zadaniem naszych mieszkańców będzie dbanie nie tylko o siebie i o relacje ze współmieszkańcami, ale też o czystość w domu: będą sprzątać, zmywać, prać zupełnie jak w samodzielnym mieszkaniu - wszystko w takim zakresie, w jakim będzie to możliwe. Traktujemy ten czas jak trening umiejętności i samodzielności. Tu właśnie, w bezpiecznych warunkach, ze wsparciem specjalistów, jest czas na popełnianie błędów i naukę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie