W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy zostało złożonych dotąd 9 wniosków cudzoziemców o legalizację pobytu w Polsce.
- Wnioski są sprawdzane pod kątem formalno-prawnym przez pracowników wydziału spraw obywatelskich - mówi Bartłomiej Michałek, rzecznik prasowy wojewody.
Może się zgłosić 150 osób
Pięć wniosków złożyli obywatele Armenii, dwa - Azerbejdżanu, po jednym złożyli Albańczyk i Rosjanin. Poza tym kilka osób pobrało wnioski.
<!** reklama>
Według szacunków, z abolicji w naszym regionie może skorzystać około 150 osób. To właśnie z myślą o nich 1 stycznia zaczęło obowiązywać nowe prawo. Jest to okazja na tymczasowe, dwuletnie zalegalizowanie pobytu w Polsce. W tym czasie mają szansę na stabilizację życiową - dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej. Z abolicji mogą skorzystać cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 roku i których pobyt był nielegalny w dniu wejścia w życie ustawy abolicyjnej.
Do 2 lipca
O pobyt mogą starać się też obcokrajowcy mieszkający w naszym kraju minimum od 1 stycznia 2010 roku, którym odmówiono statusu uchodźcy i otrzymali orzeczenie o wydaleniu, a ich pobyt w Polsce był nielegalny w dniu wejścia w życie ustawy. To rozwiązanie skierowane również do osób ubiegających się o status uchodźcy.
Wnioski o zalegalizowanie pobytu można składać do 2 lipca 2012 roku. Trzeba zgłosić się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Nielegalni emigranci, których wnioski zostaną odrzucone, będą mogli wyjechać z Polski bez „miśka” w paszporcie.
