Romańska bazylika z XII wieku i inowrocławski ratusz, kilka kościołów, pałace, dworki i kamienice – lista zabytkowych budowli jest długa. Powiat chce pomóc właścicielom w ich renowacji.
<!** Image 2 align=right alt="Image 109554" sub="Przykładem na to, że niełatwo odrestaurować zabytkową budowlę, jest chociażby trwający od kilku lat remont kamienicy na „Złotym Rogu” w Inowrocławiu / Fot. Renata Napierkowska">- Właśnie rozpoczął się konkurs na przyznanie dotacji na remont zabytków. Warto powalczyć o te pieniądze, bo tym roku kwota na remonty obiektów, które nie są własnością powiatu jest ponad dziesięciokrotnie wyższa niż w 2008 roku - zachęca wicestarosta Sławomir Szeliga.
Cenny każdy grosz
Powiat przeznaczył na konserwację zabytkowych obiektów 600 tysięcy złotych, a w minionym roku kwota ta wynosiła tylko 40 tysięcy. Z dotacji skorzystali wówczas parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie w Inowrocławiu oraz Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych w Rojewie, Kalwaria Pakoska i inowrocławska „Sokolnia”.
- Przy remontach zabytków liczy się każda złotówka. Musimy wymienić instalację elektryczną, nagłośnienie, zniwelować spojenia, dokończyć remont dachu, odmalować wnętrze, organy też czekają na remont, więc tak jak w minionych latach wszędzie będę zabiegał o pieniądze - zapowiada proboszcz parafii ZNMP ksiądz dziekan Leszek Kaczmarek.
<!** reklama>O przyznanie funduszy mogą ubiegać się właściciele i zarządcy wszystkich zabytkowych obiektów.
- Dotacja może obejmować nakłady na sporządzenie na przykład ekspertyz technicznych i konserwatorskich, wykonanie projektu budowlanego, odnowienie lub całkowite odtworzenie okien, tynków, dachu, zakup materiałów, a także na wyeksponowanie elementów parku czy ogrodu – wylicza rzeczniczka prasowa starostwa, Marlena Gronowska.
Mieszkańcom powiatu zależy, by stare obiekty przetrwały dla potomnych. Świadczą o tym chociażby datki podczas zbiórki na ratowanie Kalwarii Pakoskiej czy apele o to, aby zostały odrestaurowane.
Wnioski do kwietnia
- Wydobywanie soli, a później zalanie korytarzy sprawiło, że na ścianach kościoła ZNMP powstają rysy i pęknięcia. Inowrocławskie Kopalnie Soli powinny wziąć odpowiedzialność, za to co się dzieje i dołożyć pieniędzy na remont kościoła, któremu grozi katastrofa budowlana - przekonywał niedawno jeden z naszych Czytelników.
Wnioski należy składać w Wydziale Edukacji, Kultury, Sportu i Zdrowia Starostwa przy ul. Roosevelta do 31 marca. Władze powiatu dokonają wyboru ofert w ciągu czterech tygodni.
Warto wiedzieć
- 860 zabytkowych inowrocławskich obiektów znajduje się w ewidencji.
- 20 obiektów architektonicznych jest w rejestrze zabytków.
- 108 obiektów umieszczono w ścisłym rejestrze wojewódzkiego konserwatora zbytków.