„Belle Époque. Secesja ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku i Muzeum Okręgowego w Toruniu” to pierwsza z cyklu prezentacji, poświęconych stylom w sztuce XIX i XX wieku.
<!** Image 2 align=right alt="Image 89676" sub="Falujące linie, motywy roślinne i mitologiczne, czyli wzornictwo secesyjne / Fot. Maciej Rozwadowski">Cykl takich wystaw zaplanowało Muzeum Okręgowe w Toruniu.
- Okres secesji był wyjątkowy dla Europy i jej kultury. Wtedy właśnie w opozycji do dominujących w XIX wieku historyzmu i eklektyzmu, w reakcji na akademizm, skostniałość i wielokierunkowość sztuki XIX wieku, powstały i rozkwitły ruch modernistyczny oraz nowy styl w sztuce, zwany we Francji Art Nouveau, w Niemczech Jugendstilem, a w Austrii i na ziemiach polskich secesją - mówi kuratorka wystawy, Agata Rissmann. - Styl ten, którego nadrzędnym celem było tworzenie rzeczy pięknych, obejmował wszystkie dziedziny sztuki, poczynając od architektury, wystroju wnętrz i rzemiosła artystycznego, przez malarstwo, rzeźbę, grafikę, na muzyce i literaturze kończąc.
Secesja już u współczesnych budziła skrajne uczucia, od uwielbienia po negację, ale pozostawiła dzieła, które nie pozwalają przejść obojętnie.
<!** reklama>W tym okresie w Polsce działało wielu wybitnych artystów, reprezentujących różne dziedziny twórczości, m.in. Stanisław Wyspiański, Julian Fałat, Stanisław Witkiewicz, Władysław i Kazimierz Tetmajerowie, Karol Szymanowski, Ignacy Paderewski, Bolesław Leśmian, Władysław Reymont. Dążyli do perfekcji kompozycyjnej i technicznej, chcieli, aby ich dzieła zniewalały swym pięknem.
- Dzieła, które po sobie zostawili, do dziś budzą powszechny podziw - dodaje Agata Rissmann.
Na toruńskiej wystawie zgromadzono ponad trzysta eksponatów, wykonanych różnymi technikami artystycznymi. Znalazły się wśród nich zarówno obrazy olejne, akwarele, grafiki i plakaty, jak i eksponaty z dziedziny szeroko rozumianego rzemiosła artystycznego, które przeżywało wówczas wielki rozkwit i wysunęło się na pierwsze miejsce wśród gałęzi sztuk plastycznych.
Na ekspozycji będzie można zobaczyć meble, wyroby z cyny i ceramiki, szkło artystyczne, tkaniny, medale, a także to, co bliskie kobietom - biżuterię i stroje.
- Oprócz pojedynczych mebli, zaprezentujemy także ich komplety - salonik i jadalnię we wnętrzach zaaranżowanych w stylu z epoki. Pokażemy także kilka eksponatów, reprezentujących charakterystyczny dla polskiej secesji nurt ludowy - mówi Agata Rissmann.
Kuratorkami wystawy są Iwona Korgul-Wyszatycka z Muzeum Mazowieckiego w Płocku i Agata Rissmann z Muzeum Okręgowego w Toruniu, a autorem aranżacji plastycznej - Tomasz Pietrzyk.
Gdzie, kiedy?
Wystawa pt. „Belle Époque” będzie czynna od 12 lipca do 31 sierpnia w toruńskim Ratuszu Staromiejskim.