Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piątek i sobota ekologicznie na Politechnice Bydgoskiej. Dowiemy się jak zaoszczędzić energię i poprawić jakość powietrza

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W briefingu prasowym wzięli udział (patrząc od lewej): Magdalena Fularczyk – Kozłowska,  Szymon Różański, Ireneusz Stachowiak i Bartosz Bazela.
W briefingu prasowym wzięli udział (patrząc od lewej): Magdalena Fularczyk – Kozłowska, Szymon Różański, Ireneusz Stachowiak i Bartosz Bazela. Marek Weckwerth
Będzie ekologicznie i piknikowo… Przede wszystkim jednak odbędzie się poważna konferencja, która powinna dać nam odpowiedzi na pytania jak zaoszczędzić energię i poprawić jakość powietrza w województwie kujawsko-pomorskim.

Wszystko już w najbliższy piątek i sobotę 2-3 września na Politechnice Bydgoskiej przy ul. Kaliskiego 7 w bydgoskim Fordonie. Konferencję organizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, przy wsparciu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu oraz Fundacji Aktywnego Rozwoju. W piątek odbędzie się konferencja, której towarzyszyć będzie piknik ekologiczny, natomiast w sobotę kontynuowany będzie piknik „Bądź EKO dla siebie i środowiska”.

Co zrobić, kiedy drożeje energia?

- Konferencja ma nam odpowiedzieć na pytania jak dbać o to, aby w tych trudnych czasach oszczędzać energię, ale także jak systematycznie poprawiać jakość powietrza w województwie kujawsko-pomorskim. Na teren Politechniki Bydgoskiej zjedzie się ponad 350 osób – samorządowców, przedsiębiorców, prezesów spółek komunalnych oraz leśników – poinformował podczas środowego breifingu prasowego przed uczelnią Ireneusz Stachowiak, prezes WFOŚiGW w Toruniu.

Prezes wyjaśnił, że rozmowy podczas piątkowego spotkania toczyć się będą m.in. wokół tego, jakie działania powinniśmy podejmować, kiedy widzimy, że ceny energii strasznie drożeją, czy mamy alternatywy dla węgla czy gazu, jak produkować tanią energię i jak ją magazynować. Podsumowane zostaną też 4 lata funkcjonowania programu „Czyste Powietrze”.

To też może Cię zainteresować

- Pomyśleliśmy także, że jeśli już odbywa się tak duża impreza i z całego regionu zjedzie tak dużo osób, to fajnie byłoby przy okazji pokazać mieszkańcom to co można na co dzień robić dla ochrony środowiska. Dlatego odbędzie się tu także wystawa samochodów elektrycznych. Stąd pomysł na piknik ekologiczny. Myślę, że będzie to okazja do fajnej zabawy, rodzinnej, w formie pikniku 2 i 3 września – dodał Ireneusz Stachowiak.

Lasy pokażą co mogą dać społeczeństwu

Na Eko Pikniku znajdzie się stoisko ekologiczne Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. - Pokażemy co lasy mogą dać społeczeństwu i co społeczeństwo może dać lasom, bo tak na to patrzymy – powiedział Bartosz Bazela, szef tej instytucji. Rozdawane będą sadzonki, zaprezentowany zostanie samochód elektryczny RDLP w Toruniu – jeden z całej floty pojazdów, jakie zostały wymienione ze spalinowych na ekologiczne właśnie.

22 czerwca 2022 roku Lasy Państwowe otrzymały tytuł Lidera Energetycznej Transformacji za trzy podstawowe programy: za Las Energii (to właśnie wymiana taboru samochodowego oraz budowa stacji ładowania na terenie całych Lasów Państwowych), za modernizację budynków Lasów Państwowych (pod kątem obojętności energetycznej i montażu paneli fotowoltaicznych) i za tzw. Węglowe Gospodarstwa Leśne.

- Wielki udział w tym tytule ma RDLP w Toruniu, bo między 17 dyrekcjami regionalnymi Toruń jest liderem, zwłaszcza jeśli chodzi o fotowoltaikę – na naszych budynkach mamy już instalacje zapewniające ponad 1 megawat energii – dodał Bartosz Bazela.

Na pikniku będzie się działo

- Zapraszam serdecznie na Eko Piknik, którego organizacja jest już dopięta na ostatni guzik. Będzie się działo, tak jak w sporcie – zapewniła Magdalena Fularczyk - Kozłowska, zawodniczka RTW Lotto – Bydgostia, mistrzyni olimpijska w wioślarstwie w Rio de Janeiro w 2016 roku, prezes Fundacji Aktywnego Rozwoju. - Przygotowaliśmy wiele atrakcji. Oprócz strefy z nowoczesnymi technologiami, jak samochody elektryczne, będą także hulajnogi, rowery i energorowery, czyli urządzenia, za pomocą których, siłą własnych mięśni, będzie można wycisnąć sobie sok do wypicia lub zmiażdżyć pustą plastikową butelkę.

Na pikniku będzie strefa Eko Zabaw dla najmłodszych i młodzieży – aby pokazać jak w ekologię można się bawić. Dla uczestników będą upominki. Pojawią się regionalne ekologiczne produkty. Będzie można dobrze, ale zdrowo zjeść i wypić, m.in. soki i kawę. W strefie EKO stanie Miasteczko OZE, czyli dedykowane odnawialnym źródłom energii.

Różne atrakcje dla najmłodszych i dla trochę starszych przygotowują także przedstawiciele policji i straży pożarnej oraz ratownicy medyczni.

- Powiem nieskromnie: Tak jak zapewniałem emocje na torze regatowym, tak zapewnię je podczas pikniku – zadeklarowała Magdalena Fularczyk – Kozłowska.

To też może Cię zainteresować

Uczestnicy pikniku mogą przynieść ze sobą zużyte baterie i plastikowe butelki PET. Za te pierwsze otrzymają sadzonki, zaś butelki będzie można osobiście zmiażdżyć za pomocą zgniatarki, w którą wyposażony jest energorower.

W piątek eko piknik odbędzie się w godzinach 14.00-19.00, w sobotę 12.00-18.00.

Bydgoska uczelnia jest otwarta

- Miło nam gościć taką inicjatywę. Staramy się prowadzić politykę otwartości, wychodzić do mieszkańców, zwłaszcza naszej dzielnicy – Fordonu, ale nie tylko. Politechnika kształci inżynierów, w tym środowiska. Bliska jest nam idea ochrony środowiska – zapewnił dr hab. inż. Szymon Różański, rzecznik prasowy Politechniki Bydgoskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera