Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perseidy 2021. Kiedy jest maksimum i jak obserwować sierpniowy "deszcz meteorów"?

Michał Sierek
Michał Sierek
Perseidy można obserwować od końca lipca do końca sierpnia, ale ich maksimum przypada na noc z 12 na 13 sierpnia i to wówczas spodziewać się możemy największej liczby zjawisk
Perseidy można obserwować od końca lipca do końca sierpnia, ale ich maksimum przypada na noc z 12 na 13 sierpnia i to wówczas spodziewać się możemy największej liczby zjawisk Alexander Andrews / unsplash.com - ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Przed nami wyjątkowa noc, podczas której będziemy mogli obserwować maksimum roju Perseidów. Kiedy przypada tak zwana noc Perseidów, jak je obserwować i kiedy można spodziewać się największej liczby "spadających gwiazd"? - tego dowiesz się z poniższego artykułu. Piszemy również skąd wzięły się Perseidy oraz dlaczego podczas ich obserwacji lepiej zostawić w spokoju smartfon.

Zobacz wideo: Alarm dla klimatu

W nocy z 12 na 13 sierpnia 2021 roku przypada maksimum roju Perseidów. To właśnie z czwartku na piątek będziemy mogli zaobserwować najwięcej "spadających gwiazd". Poniżej najważniejsze informacje na temat tego czym są Perseidy, oraz jak je obserwować.

Czym są Perseidy, skąd się wzięły?

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, znany co najmniej od 2000 lat. Jego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca - 24 sierpnia. Strumień odłamków skalnych i drobin pyłu, które wpadają w ziemską atmosferę robiąc na niebie piękny pokaz pozostawiła kometa 109P/Swift-Tuttle. Odkryto ją w 1862 roku, ostatni raz odwiedziła nas w 1992 roku, a kolejnego spotkania możemy spodziewać się w 2126 roku.

Perseidy 2021. Jak obserwować sierpniowy "deszcz meteorytów"

Perseidy można obserwować od końca lipca do końca sierpnia, ale ich maksimum przypada na noc z 12 na 13 sierpnia i to wówczas spodziewać się możemy największej liczby zjawisk - do kilkudziesięciu na godzinę. Roje meteorów posiadają swój radiant (to miejsce, z którego pozornie wybiegają na niebie). Radiant Perseidów znajdziemy w gwiazdozbiorze Perseusza - stąd ich nazwa.

Czy trzeba patrzeć w kierunku gwiazdozbioru Perseusza, by obserwować Perseidy? Absolutnie nie. "Spadające gwiazdy" pojawić się mogą w każdej części nieba, radiant to po prostu niewielki obszar lub punkt na sferze niebieskiej, w którym przecinają się przedłużone wstecz pozorne drogi meteorów.

Gwiazdozbiór Perseusza o tej porze roku najlepiej widoczny jest w drugiej części nocy (kierunek północno-wschodni) - jest wtedy wysoko na nieboskłonie. I to wówczas mamy szansę dostrzec największą liczbę Perseidów.

Perseidy można obserwować od końca lipca do końca sierpnia, ale ich maksimum przypada na noc z 12 na 13 sierpnia i to wówczas spodziewać się możemy największej
Perseidy można obserwować od końca lipca do końca sierpnia, ale ich maksimum przypada na noc z 12 na 13 sierpnia i to wówczas spodziewać się możemy największej liczby zjawisk Alexander Andrews / unsplash.com - ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Jak obserwować Perseidy

Nie potrzebujesz żadnych przyrządów. Najlepszymi rejonami do obserwacji meteorów, są miejsca oddalone od sztucznego światła. Najwięcej Perseidów dostrzeżemy więc poza miastem. Znajdź miejsce z odsłoniętym horyzontem i... odłóż smartfon! By dobrze obserwować "spadające" gwiazdy należy zaadoptować swój wzrok do ciemności.

W tym roku w obserwacjach nie będzie przeszkadzał Księżyc, który szybko zajdzie za horyzontem. Czy w obserwacjach będą przeszkadzać chmury? Poniżej zamieszczamy prognozę zachmurzenia z portalu windy.com. Według obecnych danych niebo w sporej części kraju powinno być czyste.

Warto wiedzieć
Radiant – niewielki obszar lub punkt na sferze niebieskiej, w którym przecinają się przedłużone wstecz pozorne drogi meteorów (z którego "rozbiegają się" drogi meteorów) należących do danego roju. Radiant jest efektem skrótu perspektywicznego, któremu ulega strumień meteorów widziany z Ziemi.

Warto wiedzieć

  • 109P/Swift-Tuttle kometa okresowa należąca do grupy komet typu Halleya o okresie obiegu 133 lat. Po raz pierwszy została zaobserwowana w lipcu 1862 roku, niezależnie przez Lewisa Swifta i Horace’a Parnella Tuttle’a. Porusza się po wydłużonej orbicie, której aphelium znajduje się za orbitą Plutona (51 j.a.) a w peryhelium przecina orbitę Ziemi (1 j.a.). Czy może zderzyć się z naszą planetą? Jak informuje autor facebookowego fanpage'a AstroLife, kometa obserwowana była przez Chińczyków w 69 r. p.n.e. oraz w 188 roku n.e. Te informacje i późniejsze dokładne obserwacje pozwoliły wyznaczyć jej orbitę oraz ustalić, że kometa nie zagraża nam przynajmniej przez kolejne 2000 lat.

Dobry poradnik o tym, jak obserwować Perseidy (źródło: YouTube/AstroLife)

Kometę C/2020 F3 (NEOWISE) można już obserwować z terytorium Polski. Należy jej wypatrywać na północno-wschodnim horyzoncie - w pierwszej dekadzie lipca jakieś około 2,5 godziny przed wschodem Słońca do 1 godziny przed wschodem (z każdym dniem okienko obserwacyjne będzie się wydłużać, ale blask komety będzie malał). Obserwatorzy mają sporo szczęścia. W lipcu na niebie można obserwować również obłoki srebrzyste. Widok "skąpanej" w nich komety C/2020 F3 (NEOWISE) naprawdę robi wrażenie. Media społecznościowe zalało mnóstwo zdjęć pokazujących piękne zjawisko. ▶ Zapraszamy do ich obejrzenia - na następnych stronach osadzamy najciekawsze fotografie. ▶

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE). Zobacz zdjęcia! Gdzie obserwować...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo