Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Koronowie ma zostać podniesiona do rangi bazyliki mniejszej. To dowód uznania dla gospodarza tej świątyni.
<!** Image 2 align=right alt="Image 120741" sub="Zespół poklasztorny z dzisiejszą kolegiatą w Koronowie został w ostatnich latach poddany gruntownej renowacji na zewnątrz i wewnątrz Fot. Jarosław Jakubowski">Bazylika mniejsza jest tytułem honorowym, nadawanym przez papieża lub w drodze prawa zwyczajowego. Otrzymują go kościoły wyróżniające się wartością zabytkową lub walorami liturgicznymi bądź duszpasterskimi. Rozpoczęcie procedury nadania tytułu bazyliki mniejszej dla kolegiaty NMP w Koronowie zapowiedział podczas niedawnej wizyty duszpasterskiej biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga.
- Ksiądz biskup docenia piękno naszego kościoła i dbałość o niego - potwierdza ks. prałat Henryk Pilacki, gospodarz koronowskiej kolegiaty. - Ale przed nami jeszcze wiele pracy. Należy zgromadzić stosowną dokumentację. Sprawa przechodzi przez Kongregację do spraw Kultu i Sakramentów, a stosowne pismo podpisuje sam Ojciec Święty. Wszelka dokumentacja wędruje za pośrednictwem nuncjusza apostolskiego.
<!** reklama>Rzecznik Kurii Diecezjalnej w Pelplinie, ks. Ireneusz Smagliński, podkreśla, że dla wydania decyzji ustanawiającej bazylikę mniejszą należy zebrać wiadomości z bogatej historii koronowskiej świątyni, założonej przez cystersów, a której budowa rozpoczęła się w 1289 roku. Druga sprawa to udokumentowanie teraźniejszości świątyni. Jest ona siedzibą kapituły i należy do najważniejszych kościołów diecezji pelplińskiej. Dokumentację przedstawia biskup diecezjalny do zaopiniowana Konferencji Episkopatu Polski. Ostateczną decyzję podejmuje papież.
<!** Image 3 align=right alt="Image 120741" sub="Kolegiata na dawnej pocztówce. ">Jak się dowiedzieliśmy, formalności związane z podniesieniem rangi świątyni mogą potrwać około roku. Uroczystość zapewne zgromadzi wysokich dostojników kościelnych - biskupów, przedstawicieli Stolicy Apostolskiej. Najprawdopodobniej odbędzie się ona podczas któregoś ze świąt kościelnych.
Dla parafian z Koronowa i okolic „posiadanie” bazyliki mniejszej oznacza przede wszystkim podniesienie prestiżu świątyni. - Związana z tym jest możliwość uzyskania dodatkowych odpustów, częściej także będą odbywały się tutaj uroczystości diecezjalne - dodaje ks. Ireneusz Smagliński.
Warto wiedzieć
Rangę bazyliki mniejszej w diecezji pelplińskiej mają obecnie katedra w Pelplinie oraz bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach. W diecezji bydgoskiej jedyną bazyliką mniejszą jest świątynia św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy.