MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pensja minimalna 2024 netto. Od 1 stycznia podwyżka o kilkaset złotych. Ile na rękę zapłaci pracodawca?

Michał Sierek
Takiej podwyżki płacy minimalnej nie było od dawna. Wzrosła ona od 1 stycznia 2024 roku o blisko 18 procent. Jak podwyżka płacy minimalnej przełoży się na wypłaty? Sprawdź, ile na rękę musi zapłacić pracodawca od nowego roku oraz jak urośnie minimalna pensja od lipca. ▶▶
Takiej podwyżki płacy minimalnej nie było od dawna. Wzrosła ona od 1 stycznia 2024 roku o blisko 18 procent. Jak podwyżka płacy minimalnej przełoży się na wypłaty? Sprawdź, ile na rękę musi zapłacić pracodawca od nowego roku oraz jak urośnie minimalna pensja od lipca. ▶▶ Archiwum Polska Press / Pexels
1 stycznia 2024 rośnie płaca minimalna w Polsce. Podwyżka jest dość spora i ma rekompensować najmniej zarabiającym pracownikom straty, jakie ich portfele poniosły w związku z bardzo wysoką inflacją, która utrzymywała się w 2023 roku. Koszt podwyżki płacy minimalnej mocno obciąży pracodawców. Ile wynosi płaca minimalna netto od stycznia i ile wyniesie od lipca 2024 roku?

Spis treści

Pensja minimalna od 1 stycznia 2024 - blisko 18. proc. podwyżki

Płaca minimalna od stycznia 2024 roku urosła aż o 17,8 proc. Stawka wzrosła z 3600 złotych brutto do 4242 złotych brutto. Mamy do czynienia z jedną z najwyższych podwyżek płacy minimalnej w historii. Zapewne niewielu pracowników zarabiających wyższe kwoty może liczyć na taką podwyżkę od nowego roku. Wynagrodzenia niektórych zatrudnionych pensja minimalna po prostu dogoni... Szacuje się, że w 2024 roku płacę minimalną pobierać będzie już ponad 3,5 miliona osób.

Choć taki wzrost cieszy osoby najmniej zarabiające, których finanse znalazły się w nieciekawej sytuacji (w związku z bardzo wysoką w skali całego roku inflacją), to podwyżka płacy minimalnej stanowi ogromny koszt po stronie pracodawców.

  • Według szacunków podwyżki będą kosztować pracodawców aż 35 miliardów złotych. Jak zauważyła jakiś czas temu Konfederacja Lewiatan, ponad 20 miliardów złotych trafi bezpośrednio do kieszeni pracowników, ale około 15 mld zł (w formie składek i podatków) do budżetu państwa!

Płaca minimalna 2024 netto. Ile dostaniesz na rękę?

Płaca minimalna w Polsce od stycznia 2024 roku wzrosła do 4242 złotych brutto (około 3222 zł netto), a od lipca wzrośnie do 4300 złotych brutto (około 3261,50 zł netto). Od lipca do końca grudnia 2023 roku płaca minimalna w Polsce wynosiła 3600 złotych brutto (czyli około 2785 zł netto). Dla porównania przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2023 roku wyniosło 7670,19 zł (brutto).

Stawka godzinowa brutto:

  • od stycznia 2024 - 27,70 zł
  • od lipca 2024: 28,10 zł

(*kwota netto stawki godzinowej zależeć będzie od kilku czynników, o dokładne wyliczenia zapytaj swojego pracodawcę).

Rynek pracy w 2024 roku

Jak wskazuje Konfederacja Lewiatan, Polska weszła w fazę rozwoju, w której nie bezrobocie, ale brak pracowników staje się strategicznym problemem gospodarki. Prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan uważa, że płace w 2024 roku będą szybko rosły. Oto fragment jego analizy, który pod koniec grudnia pojawił się na stronach internetowych Konfederacji:

Niestety duża dynamika wzrostu płacy minimalnej w 2024 roku tj. ok. 18 proc. wpływać będzie na wzrost płac w całej gospodarce. Musimy się też liczyć z bardzo niekorzystnym zjawiskiem poszerzania się szarej strefy. Jednak zmniejszanie się presji inflacyjnej uzasadniałoby oczekiwanie ograniczania presji płacowej w kolejnych latach. Niestety, uważam, że mimo spadku presji inflacyjnej w 2024 roku, inne czynniki powodować będą utrzymywanie się nacisku na wzrost płac – stwierdza prof. Jacek Męcina.

- Trudna sytuacja przedsiębiorców wiąże się z tym, że niezmiennie rynek pracy odczuwał będzie duży deficyt pracowników, zwłaszcza w zakresie specjalistów. Biznes będzie musiał podwyższać wynagrodzenia, tak w przemyśle, jak i w usługach. Zapowiadana i oczekiwana decyzja nowego rządu w sprawie podwyżek dla nauczycieli i budżetówki to dobry sygnał dla usług publicznych. Jednak te decyzje sprzyjać będą utrzymaniu wysokiej dynamiki wzrostu wynagrodzeń i można się spodziewać, że w 2024 roku ta dynamika wyniesie 9-11 proc. - prognozuje Konfederacja Lewiatan.

Wysoka inflacja - dwie podwyżki płacy minimalnej w ciągu roku

  • Przypomnijmy, że jeżeli prognozowany na rok następny wskaźnik cen wynosi co najmniej 105 procent, ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej (od dnia 1 stycznia i od 1 lipca). Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia drugi rok z rzędu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski