Paweł Wojciechowski na MŚ skoczył w eliminacjach 5,70 i...

Paweł Relikowski
Od piątku w Dosze trwają mistrzostwa świata w lekkiej atletyce. W sobotę biało-czerwoni zdobyli pierwszy medal, są też niepowodzenia.

Pod nieobecność Anity Włodarczyk na mistrzostwach świata w Katarze Joanna Fiodorow zdobyła srebrny medal w finale rzutu młotem!

Już w swojej pierwsze próbie uzyskał aż 76,35 i ustanowiła nowy rekord życiowy!

Po pierwszej kolejce nasza reprezentantka zajmowała 2. miejsce, minimalnie przegrywając tylko z Amerykanką DeAnną Price (76,87).

I tak zostało do końca, chociaż Price złoto wywalczyła z rezultatem 77,54 z trzeciej kolejki.

Brąz wywalczyła Chinka Zheng Wang. Azjatka w piątym rzucie (74,76) mocno zbliżyła się do Joanny Fiodorow.

Z trzech polskich tyczkarzy, którzy wystąpili w kwalifikacjach, tylko Piotr Lisek awansował do finału.

Po eliminacjach odpadli Robert Sobera i niespodziewanie Paweł Wojciechowski (SL Zawisza Bydgoszcz), który był jednym z faworytów do medalu.

Kłopotów w kwalifikacjach nie miał Piotr Lisek, jeden z głównych faworytów do złotego medalu w rywalizacji tyczkarzy.

27-latek nie miał żadnej zrzutki. Poprzeczki na 5,45, 5,60, 5,70 i 5,75 pokonywał za pierwszym razem i pewnie awansował do finału, który zaplanowano na wtorek, 1 października, na godzinę 19:05 czasu polskiego.

Niemiłą niespodziankę sobie i swoim kibicom sprawił bydgoszczanin Paweł Wojciechowski. Mistrz świata z 2011 roku najpierw dwukrotnie strącił poprzeczkę na 5,70.

W trzecim podejściu Wojciechowski zaliczył tę wysokość, ale później trzy razy nie poradził sobie z 5,75 i ostatecznie zajął 13. miejsce, pierwsze poza finałem.

Do finału nie zakwalifikował się także Robert Sobera. Polak uporał się z 5,30, 5,45 i 5,60, ale później trzykrotnie strącił poprzeczkę na 5,70 (19. miejsce w kwalifikacjach).

Z tą samą wysokością sensacyjnie nie poradził sobie również Renaud Lavillenie. Tym samym Francuza, mistrza olimpijskiego w tej dyscyplinie z 2012 roku, zabraknie w finale.

Zawiódł też dyskobol Piotr Małachowski, wicemistrz olimpijski, który w sobotę nie przebrnął kwalifikacji. Polak zajął 9. miejsce w swojej grupie i zakończył udział w MŚ w Dosze.