Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parówki z bułką i musztardą w sprzedaży obwoźnej za 35 groszy! [Kalendarium bydgoskie na 7 stycznia]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 7 stycznia.

7 stycznia 1548 roku król Zygmunt Stary nadał swojemu synowi, także królowi Zygmuntowi Augustowi prawo sprzedaży soli w Bydgoszczy.

7 stycznia 1912 roku w Domu Polskim przy obecnej ul. Warmińskiego w Bydgoszczy w związku z kampanią wyborczą do parlamentu Rzeszy Niemieckiej odbył się wiec polski, który zgromadził ponad 2 tys. osób. Był to ostatni taki więc, ponieważ po nim władze pruskie wprowadziły zakaz publicznego mówienia po polsku na okres najbliższych 5 lat, do kolejnej kampanii wyborczej. Zakaz ten nazywano „paragrafem kagańcowym”.

7 stycznia 1931 roku na ulicach Bydgoszczy pojawili się tzw. kiełbaśnicy, czyli osoby z wózkami, z których sprzedawano gorące parówki z bułką i musztardą za 35 groszy. Sprzedawcy poruszali się w okolicach dworca PKP, na Starym Rynku i placu Piastowskim. Wózki obsługiwali zredukowani urzędnicy miejscy i bezrobotni.

7 stycznia 1963 roku do tragicznego wypadku doszło na przejeździe kolejowym w ciągu ulicy Szubińskiej na bydgoskim Błoniu. W autobus ze Żnina do Bydgoszczy z 53 pasażerami uderzyły dwie sprzężone lokomotywy. Na miejscu śmierć poniosło 9 pasażerów autobusu. Winnymi wypadku uznani zostali dróżnicy, którzy zagadali się i zapomnieli opuścić zapory. Sąd skazał ich na kary długoletniego więzienia.

7 stycznia 1966 roku w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy ze swoim recitalem wystąpił Maurizio Pollini, pianista włoski, zwycięzca konkursu chopinowskiego w 1960 roku. Włoch nie zagrał jednak ani jednego utworu Chopina, jak oczekiwano, ale kompozycje Mozarta, Prokofiewa i Schumanna.

7 stycznia 1968 roku miał miejsce początek kursowania tramwaju linii 6 bezpośrednio z osiedla Leśnego w Bydgoszczy do Łęgnowa. Wcześniej pasażerowie musieli przesiadać się na Babiej Wsi i kasować następny bilet.

7 stycznia 1972 roku nastąpiło oddanie do użytku nowo wybudowanego hotelu Pomorskiego Okręgu Wojskowego przy ul. Sułkowskiego na osiedlu Leśnym w Bydgoszczy.

7 stycznia 1976 roku podczas uroczystego zebrania aktywu sportowego Zawiszy w Bydgoszczy sekretarz KW PZPR Maria Ewert przekazała gimnastykowi Zawiszy Andrzejowi Szajnie list gratulacyjny od I sekretarza KC, Edwarda Gierka.

7 stycznia 1985 roku pękł spaw na magistrali wodociągowej w okolicy ul. Stawowej na Błoniu w Bydgoszczy. W okolicy powstało potężne rozlewisko, które z powodu mrozu zamarzło, przekształcając się w ogromne lodowisko. Znacząco spadło ciśnienie wody na wszystkich osiedlach na górnym tarasie miasta. Awarię usunięto dopiero po północy.

7 stycznia 1991 roku wojewoda bydgoski Stanisław Kubczak (Polskie Stronnictwo Ludowe) pełniący tę funkcję od 1984 roku podał się do dymisji, argumentując to nowym układem sił politycznych. Jego obowiązki przejął dotychczasowy pierwszy „solidarnościowy” wicewojewoda bydgoski, Marek Jarociński.

7 stycznia 1996 roku przy Regionalnym Centrum Onkologii w Fordonie otwarto dom opieki, którego fundatorką była Sue Ryder, brytyjska filantropka. Budynek mieścił oddział opieki paliatywnej, hotel dla pacjentów, a także oddziały anestezjologii i intensywnej terapii.

7 stycznia 2000 roku Urząd Miasta za sumę 7 mln zł odkupił od firmy Lucent Technologies budynki po dawnej „Telfie” przy ul. Grudziądzkiej na swoją przyszłą siedzibę. Jako pierwszy przeniósł się Wydział Komunikacji z budynku przy ul. Jana Kazimierza 5.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera