https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Państwo zabierze dodatkowe 54,6 miliarda złotych z kieszeni pracowników i pracodawców

Zbigniew Biskupski AIP, wideo: Maciej Badowski, Kacper Rogacin AIP
Wideo
od 7 lat
To w ciągu dziesięciu najbliższych lat, ale trudno podważać wiarygodność tych danych, bo są to wyliczenia rządu, który przeforsował dziś w piątek 24 listopada w Sejmie likwidację limitu obowiązkowych składek ZUS. Jak łatwo policzyć, już w roku przyszłym 5 mld zł ubędzie z kasy firm oraz z portfeli pracowników.

Sejm uchwalił ustawę o zniesieniu limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zdaniem Konfederacji Lewiatan to złe przepisy dla pracowników i pracodawców. Firmy w 2018 r. poniosą znaczne, dodatkowe koszty.

Jeszcze zdążysz skorzystać z promocji! Po prostu KLIKNIJ!

Jeszcze zdążysz skorzystać z promocji. Black Friday trwa przynajmniej przez weekend, a oto najlepsze promocje online!

- Pytanie, na które firmy muszą teraz szybko odpowiedzieć, to w jaki sposób pokryć pojawienie się  znacznie podwyższonych kosztów działalności w 2018 r. - mówi Robert Lisicki, radca prawny, dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan.Obecnie składka na ubezpieczenie emerytalno  – rentowe opłacana  jest do kwoty 127 tys. zł rocznie brutto, tj. 30 krotności prognozowanego, przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Zniesienie limitu oznacza, iż pracownicy najlepiej zarabiający będą otrzymywać niższe wynagrodzenie netto, a jednocześnie pracodawcy będą zmuszeni ponieść dodatkowe koszty składek. Niektóre firmy szacują, iż dodatkowe koszty w 2018 r. z tytułu opłacenia podwyższonych składek na ZUS mogą wynieść od kilku do kilkunastu milionów złotych.

Zniesienie limitu składek na ZUS odbije się na wszystkich zatrudnionych, o czym rząd nie wspomina, ze względu na konieczność modyfikacji planów wynagrodzeniowych w firmach. Pracodawcy mogą rozważać  również zastosowanie innych form współpracy z pracownikami, tam gdzie charakter pracy na to z pozwala, np. poprzez prowadzenie działalności gospodarczej, zawarcie umów o współpracy.  Pamiętajmy również, iż na projekt należy patrzeć w kontekście kolejnych inicjatyw, jak np. Pracownicze Plany Kapitałowe, które będą wiązać się z dodatkowymi kosztami – podkreśla Robert Lisicki.

Ze względu na sposób prowadzenia prac nad ustawą ucierpi wizerunek Polski wśród inwestorów. Teraz trafi ona do Senatu. Lewiatan planuje dalsze działania w celu wstrzymania tych negatywnych zmian dla rynku pracy.

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mateo
ty na lekarzy prywatnych nie wydałem za rządów PO SLD AWS przyszła dobra zmiana, płacę składki i nić z tego nie mam porażka dobro zmiana skoncie te pijarowanie i zacznijcie myśleć, bo na razie to kupujecie jednych drugimi, takie rozwiązanie to żadna przyszłość dla was pisie
J
Janek
jeszcze to 500+ można przeboleć ale utrzymywanie tego księdza z torunia to porażka, dość że starszych ludzi naciąga to jeszcze z Naszych podatków sponsorują to nie dopuszczalne
m
marian
tal dobrze jeszcze nie bylo.tyle miliardow zostalo w kasie panstwa.uszczelniono system itp.propagandy.utrzumanie rzadzacych,utrzymanie kleru,500 plus,odprawy,premie,nagrody.....niedlugo bedziemy placic,za to ze zyjemy.do endokerynologa we wroclawiu,z nfz;czas oczekiwania 11 lat.dobra zmiana,ale tylko w niebieskiej teczce.
M
Milicjant
Za te kilka srebrników zdradziła uczciwie pracujących polakow
k
kibic
Miało nie być podnoszenia podatków...miały być konsultacje z suwerenem, miały być mniejsze kolejki do lekarzy...ale to już było i zostało zapisane między bajkami dla głupiego ciemnego luda.
p
podatnik
Czyli co dobre już było, teraz Piła i Siekiera(PiS) zgodnie ze starą leninowską zasadą będzie zabierać?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski