Małgorzata Rutka została nowym sołtysem Niemcza. Absolwentka Sorbony chce, by miejscowość zachowała niski charakter zabudowy i integrować mieszkańców.
Niektórzy wróżą jej karierę jak serialowej Lucy z „Rancza”. Ukończyła studia na paryskiej Sorbonie. Podróżowała po Azji, Ameryce Południowej i Bliskim Wschodzie. Mieszkała we Francji. Wróciła jednak do rodzinnej Bydgoszczy. Teraz będzie zmieniać Niemcz. - Świadomie przeprowadziłam się przed 5 laty właśnie do tej miejscowości - mówi pani sołtys. - Ujął mnie jej charakter. Chciałabym tu zachować niską zabudowę. Mieszkańcy, którzy osiedlają się w Niemczu, szukają spokoju, miejsca, gdzie odpoczną. Zamierzam również zabiegać o budowę dróg. Szczególnie w miejscach, gdzie położono już całą podziemną infrastrukturę i ulice nie służą już jako dojazd na plac budowy. Nie da się od razu na wszystko zdobyć pieniędzy, ale stajemy się jednym z największych sołectw. Za dwa lata Niemcz może liczyć blisko 4 tysiące mieszkańców.
<!** reklama>Małgorzata Rutka chce zadbać również o integrację mieszkańców. Planuje organizowanie wspólnych wypadów na rowery, ogniska. Zamierza też wykorzystać intelektualny potencjał gminy. - Mieszka tu wielu lekarzy, specjalistów. Myślę więc, że wykłady związane z profilaktyką zdrowotną będzie łatwo zorganizować - dodaje Małgorzata Rutka.
Jak te plany oceniają mieszkańcy, na czym im zależy? - Przede wszystkim warto uporządkować miejscowość zaczynając od trawników przy ulicach - mówi pan Jerzy. - Bardzo rzadko są koszone. Chwasty mają nawet po pół metra wysokości. Ulice nie są sprzątane po zimie, więc wciąż zalega na nich piasek. Niestety część mieszkańców też nie dba o porządek przed posesjami. Warto byłoby rozruszać świetlicę. Nie mam dzieci, ale często chodzę na wiejskie zebrania. Rodzice już kilka razy skarżyli się na brak rozrywek dla swoich pociech, atrakcyjnych zajęć. Nie sądzę, by udało się poprawić dojazd do miasta. Gmina nie chce dopłacać do komunikacji miejskiej przez Bydgoszcz, więc trudno oczekiwać cudów. Na plus oceniam pomysły związane z integracją mieszkańców. Im więcej osób się zna, tym lepiej. Wpływa to na bezpieczeństwo.(sit)
Co robi sołtys?
Informuje mieszkańcom o uchwałach gminy, reprezentuje sołectwo, tworzy pomoc sąsiedzką, inspiruje działania rozwojowe, opiniuje uchwały gminy, zwołuje i prowadzi zebrania wiejskie.