Kłopoty rodziny zaczęły się na początku roku, gdy firma Linde Gaz zlikwidowała działającą w Bydgoszczy hurtownię gazów farmaceutycznych. Korzystał z niej m.in. pan Zbigniew, który walczy z nowotworem płuc. Rodzina zadbała wprawdzie o to, by w domu stanął koncentrator tlenu (przypomina szafkę; sprzęt jest refundowany przez NFZ, butla z tlenem, niestety, nie), ale to stacjonarny sprzęt, a chory musi od czasu do czasu stawić się u lekarza (wcześniej dojeżdżał na radioterapię, chemioterapię) i, po prostu, o ile siły pozwalają, wyjść z domu.
- Nie raz, nie dwa zdarzało się, że tata w czasie takiej podróży dostawał nagle duszności - wspomina syn. - Tlen jest wtedy niezbędny. Na zlecenie lekarza można wprawdzie zamówić transport medyczny, ale dowiedziałem się, że w tej materii są pewne ograniczenia, limity, więc nie zawsze jest szansa na skorzystanie z karetki. Dlatego potrzebujemy butli z tlenem.
Po tlen nad morze
Do tej pory potrzeby chorego zaspokajała firm Linde Gaz. Rodzina za niemałe pieniądze - 150 złotych miesięcznie - wydzierżawiała butlę, a później, także odpłatnie - 100 złotych - ją nabijała. Na miejscu, w Bydgoszczy. Od czerwca jest z tym kłopot.
Liczę, że firma Linde jednak weźmie pod uwagę sytuację chorego człowieka. - Pan Sebastian
- Nie zawiadomiono nas wcześniej, że musimy sami dowieźć pustą butlę albo do siedziby firmy w Kościanie - około trzy godziny drogi od Bydgoszczy, albo do Gdańska. Płacę tyle samo za dzierżawę, ale wysiłek jest większy. I koszty. Nie mam samochodu, w pociągu z butlą, jakoś nie bardzo komfortowo się czuję. No i ten stres, że coś zawiedzie i nie dowiozę tlenu na czas - żali się pan Sebastian.
PRZECZYTAJ:Powietrze jest w cenie [DZIELNICOWYM OKIEM]
- Potwierdzam, że zlikwidowaliśmy bydgoską hurtownię gazów farmaceutycznych - słyszymy w oddziale firmy przy ul. Chemicznej w Bydgoszczy. Po więcej informacji pracownica firmy odsyła nas do Centrum Obsługi Klienta.
- Wszyscy klienci zostali odpowiednio wcześniej zawiadomieni, że nastąpiła zmiana. Wszyscy, także klienci indywidualni, mają zapewnione dostawy tlenu, tyle, że z Łodzi - mówi pracownik call center.
Proponuje, by syn pana Zbigniewa skontaktował się z infolinią osobiście, aby wyjaśnić to, być może, nieporozumienie. I pan Sebastian dzwoni. I się dowiaduje, że... musi sam jeździć po tlen. Na szczęście w pomoc panu Zbigniewowi zaangażowali się krewni, którzy mają samochód.
- Liczę, że Linde jednak weźmie pod uwagę sytuację chorego człowieka - ma nadzieję syn. Rozważa też znalezienie innej firmy dostarczającej tlen medyczny. Jak udało się nam wczoraj ustalić, jest w Bydgoszczy co najmniej kilka firm, które być może będą mogły pomóc.
Produkują i magazynują
O koncentratorze tlenu można w dużym skrócie powiedzieć, że jest to minifabryka tlenu. Urządzenie pobiera powietrze z otoczenia, spręża je, a następnie przepuszcza przez specjalne sita, które oddzielają tlen od azotu, azot wraca z powrotem do otoczenia, a tlen osobnym wyjściem - zostaje skierowany do pacjenta. Butlę tlenową można porównać do magazynu, w którym przechowywany jest gotowy tlen pod ciśnieniem.
