Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętamy o śmierci zamordowanego Piotra Bartoszcze

Renata Napierkowska
Do tej pory żadne ze śledztw nie wyjaśniło okoliczności śmierci opozycjonisty
Do tej pory żadne ze śledztw nie wyjaśniło okoliczności śmierci opozycjonisty Renata Napierkowska
Piotr Bartoszcze zginął 31 lat temu na polu pod Radłówkiem. W rocznicę tamtej tragedii stanęła w pobliżu miejsca, gdzie znaleziono jego zwłoki, tablica, ufundowany przez rolników.

- Tęskni za ojcem córeczka mała, na ziemi ślad zbrodni czarny, To już nie Piotr - to Petrus Skała, Nie zniszczy dzieła los marny - taki czterowiersz, autorstwa inowrocławskiego historyka i regionalisty Edmunda Mikołajczaka, pojawił się na tablicy. W minioną sobotę została ona odsłonięta na polu pod Radłówkiem. Jego śmierć do dziś pozostaje zagadką, choć minęło od niej już 31 lat. Piotr Bartoszcze zginął w nocy z 7 na 8 lutego. Zwłoki znalazł jego brat Roman w studzience melioracyjnej na PGR-owskim polu.

Sobotnia uroczystość przemieniła się w manifestację patriotyczną, a udział w niej wzięli nie tylko przedstawiciele rolniczej Solidarności czy kujawscy chłopi, ale także władze: posłowie i inowrocławscy przedstawiciele PiS oraz PSL, wojewoda Ewa Mes, starosta inowrocławski Tadeusz Majewski, prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, wójt gminy Inowrocław Tadeusz Kacprzak, duchowieństwo, harcerze z Jaksic, którzy będą opiekować się obeliskiem.

- Piotr był bardzo odważnym człowiekiem. On nigdy się nie ugiął i za Polskę oddał życie - wspominał podczas uroczystości rolnik i kolega tragicznie zmarłego, Józef Znamirowski.

- Do tej pory żadne ze śledztw nie wyjaśniło okoliczności śmierci opozycjonisty.

- Biskup Jan Michalski pierwszy odważył się powiedzieć, że była to zbrodnia - wspominał Edmund Mikołajczak, jeden z twórców i pomysłodawców ufundowania tablicy.

Uczestnicy manifestacji przynieśli ze sobą biało-czerwone znicze, z których na polu ułożono świetlisty krzyż. Uroczystości związane z odsłonięciem obelisku poprzedziła msza, odprawiona w kościele pw. św. Józefa w Inowrocławiu przez biskupa Bogdana Wojtusia w asyście inowrocławskich kapłanów: księdza dziekana Leszka Kaczmarka oraz obecnego proboszcza parafii ks. Radosława Orchowicza i byłego - Antoniego Balcerzaka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!