Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętamy i pamiętać będziemy

Paweł Wiśniewski Paweł Antonkiewicz
We wszystkich gminach powiatu nakielskiego odbyły się uroczystości związane z drugą rocznicą śmierci Jana Pawła II. Ich organizatorem był Kościół, instytucje kulturalne, szkoły.

We wszystkich gminach powiatu nakielskiego odbyły się uroczystości związane z drugą rocznicą śmierci Jana Pawła II. Ich organizatorem był Kościół, instytucje kulturalne, szkoły.

<!** Image 2 align=right alt="Image 49227" sub="Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Paterku uczcili pamięć swego patrona uczestnictwem w mszy i montażu słowno-muzycznym jemu poświęconym">W Nakle rocznicowe obchody rozpoczęły się w niedzielę po południu. W Nakielskim Ośrodku Kultury grupa teatralna placówki „Weź myśl” wystąpiła z przedstawieniem „Lustro”, przygotowanym na podstawie poezji Karola Wojtyły „Profile Cyrenejczyka”. Młodzi aktorzy zaprezentowali spore umiejętności i wprowadzili zgromadzoną na sali publiczność w atmosferę zadumy.

- Jestem pod wrażeniem. Ciekawym występom towarzyszył odpowiedni nastrój i atmosfera stosowna do sytuacji, w jakiej się tutaj spotkaliśmy - powiedział jeden z uczestników po zakończeniu koncertu.

<!** reklama left>Po spektaklu odbył się koncert polskich pieśni pasyjnych „Jezusa Judasz przedał” w wykonaniu Collegium Vocale Bydgoszcz. Zespół występował na wielu festiwalach muzyki dawnej w Polsce i za granicą. Przed przedstawieniem i koncertem ich uczestnicy obejrzeli dwie wystawy. Na pierwszej zgormadzono zdjęcia nakielanina, Romana Grubicha” wykonane w sanktuarium w Licheniu, które papież odwiedził w 1997 roku. Na drugiej swoje prace, przede wszystkim portrety Jana Pawła II, prezentowała mieszkanka Nakła, Ewa Bąkowska.

Rocznicę śmierci swojego patrona uczcili też uczniowie Gimnazjum nr 1 w podnakielskim Paterku. Po porannej mszy w miejscowym kościele uczestniczyli w okolicznościowej uroczystości w sali sportowej.

- Nasi uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny „Ecce Homo” - informuje zastępczyni dyrektorki szkoły, Krystyna Picha. - Złożyły się na niego przede wszystkim utwory oratoryjne Piotra Rubika, między innymi „Świętokrzyskiej Golgoty”, „Tu es Oetrus”, „Psałterz wrześniowy”. Uczniów do występu przygotowali nauczyciel: Aleksandra Białka, Alina Gryniewicz i Rafał Dudziak oraz ksiądz Maciej Reszel.

Uczniowie wystąpili w sali udekorowanej biało-czarnymi tkaninami. Z jednej strony umieszczono potret Jana Pawła II, z drugiej symboliczny, też biało-czarny tron papieski z otwartą Biblią i białą różą.

- To było naprawdę wzruszające przeżycie – powiedział po wysłuchaniu montażu jeden z gości uroczystości.

Smutną rocznicę obchodzono także w innych miejscowościach. Biblioteka Publiczna w Sadkach już w ubiegłym tygodniu zaprosiła na wystawę zdjęć „Jan Paweł II i dzieci”, wykonanych podczas papieskich pielgrzymek na różnych kontynentach. W Kcyni w sobotę zorganizowano występ „Teatru Trójka” z Bydgoszczy, a wczoraj odbyły się obchody kościelne. W Mroczy uczniowie Gimnazjum modlili się w intencji beatyfikacji papieża, a z Królikowa do Słupów ruszyła w tym samym celu kobieca pielgrzymka. W Szubinie wieczorem na placu przy kościele św. Marcina odbyła się rocznicowa uroczystość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!