Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięć bydgoszczan to, jak się okazuje, dość miękkie tworzywo [Kronika bydgoska]

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Krystyna Panasik przy pomniku Marii Konopnickiej na bydgoskim Szwederowie
Krystyna Panasik przy pomniku Marii Konopnickiej na bydgoskim Szwederowie Fot. Archiwum Expressu Bydgoskiego/Nadesłane
W „zamrażarce” patronów miejskich ulic czeka 30 propozycji. „Express” od ośmiu lat nie może przebić się ze swoją. Choć pomysł się podobno podoba, bydgoska rzeźbiarka wciąż pozostaje bez tabliczki.

- Zwracam się do Pani z kolejną prośbą o zajęcie stanowiska na łamach Expressu Bydgoskiego, w sprawie ostatecznego zakończenia trwającego od ośmiu lat uhonorowania pamięci mojej żony Krystyny Panasik. Pragnąłbym, aby stało się to jeszcze za mojego życia, gdyż jestem świadomy, że niewiele mi go zostało. Jeśli sprawa, o której piszę, znalazłaby swój pozytywny finał, będę mógł spokojnie odejść. Proszę więc Panią jak najgoręcej o użycie swego dziennikarskiego autorytetu w tej ważnej dla mnie sprawie. Przepraszam za wylewność, ale ja nie mam już nikogo, komu mógłbym się zwierzyć...

Krystyna Panasik, zmarła w lutym 2012 roku artystka, to autorka jednej z najciekawszych miejskich rzeźb, niezwykle „żywego” pomnika Marii Konopnickiej na bydgoskim Szwederowie, obelisków na Wzgórzu Dąbrowskiego i tego poświęconego ofiarom niewolniczej pracy w D.A.G. Fabrik Bromberg z 1976. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku (m. in. w pracowni profesora Stanisława Horno-Popławskiego) oraz na Wydziale Rzeźby PWSSP w Poznaniu, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Uprawiała rzeźbę, malarstwo, rysunek. Miała ponad 10 wystaw indywidualnych, uczestniczyła w kilkudziesięciu ekspozycjach zbiorowych w kraju i za granicą.

Pamięć bydgoszczan to, jak się okazuje, dość miękkie tworzywo [Kronika bydgoska]
Fot. Archiwum Expressu Bydgoskiego/Nadesłane

Marian Kuś, jej życiowy partner, skontaktował się z nami pierwszy raz niedługo po Jej śmierci. „Express Bydgoski” opublikował wtedy okolicznościowe wspomnienia ludzi, z którymi pod koniec życia rzeźbiarka współpracowała. Pełne szacunku do Zmarłej, podkreślające jej nietuzinkową osobowość. I wtedy, w pierwszej naszej publikacji na ten temat,

padła propozycja, by artystkę tak zasłużoną dla miasta uhonorować na przykład poprzez nadanie jej imienia nowo powstającej ulicy.

Pomysł spodobał się ówczesnemu wiceprezydentowi Bydgoszczy, dziś posłowi, Janowi Szopińskiemu. - Niestety, żaden wniosek w tej sprawie do dziś nie wpłynął – skomentował pięć lat później Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy i członek Zespołu ds. Nazewnictwa Miejskiego. - Ale rzeczywiście, to bardzo ciekawa propozycja, godna rozpatrzenia. Z pewnością to zrobimy.

Po ponad kolejnych trzech latach bezowocnego czekania przysłuchuję się zdalnej sesji Rady Miasta Bydgoszczy, podczas której gorące emocje wywołuje sprawa procedur związanych z nadawaniem patronów nowym ulicom. Poza opisywaną już szeroko awanturką, czy komuś przeszkadza patronat Jana Pawła II występującego już, co prawda, w Bydgoszczy, ale nie w postaci księdza Karola Wojtyły, ciekawą myślą podzielił się młody radny PiS, Paweł Bokiej. Postulował, by zasłużone osoby, które nie doczekały się jeszcze swojego kawałka drogi (bo czasem ten honor liczy niewiele nieuklepanych metrów i to czasem nawet niezamieszkałych), pozostawały w swego rodzaju zamrażarce nazewniczej, by raz proponowanych patronów nie gubić z pola widzenia przy kolejnych wnioskach i głosowaniach. Radny KO Janusz Czwojda, przewodniczący Zespołu ds. Nazewnictwa Miejskiego (który nawet nie był uprzejmy odpowiedzieć mi trzy lata temu na prośbę w sprawie zainteresowania się Krystyną Panasik jako potencjalnie wyniesioną na uliczną tabliczkę) poinformował jednak, że w takiej „zamrażarce” znajduje się już około 30 nazwisk szczególnie zasłużonych, nominowanych przez społeczne grona, a następnie ocenianych przez ekspertów.

Podchodzimy zatem z Krystyną Panasik, jako społeczny czynnik, do tej zamrażarki po raz czwarty. Skutecznie tym razem?...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera