Zobacz wideo: Kiedy szczepimy dzieci przeciw koronawirusowi?
Do 13 sierpnia rodzice dzieci, które już uczęszczały na zajęcia zobowiązani byli złożyć deklarację o kontynuacji. Ci, którzy tego nie dopełnili, podobnie jak nowi kandydaci, do 4 września mogą zapisywać się za pośrednictwem strony https://pozaszkolne.vulcan.net.pl/bydgoszcz.
W Pałacu Młodzieży planowane jest utworzenie aż 220 grup zajęciowych.
- Co roku bierze w nich udział aż 4,5 tys. uczestników - mówi Magdalena Bereda, p.o. dyrektora placówki. - Nabór jest elektroniczny, podobnie jak w ubiegłym roku, ale od 23 sierpnia do 4 września przy wejściu do Pałacu Młodzieży uruchomiliśmy stanowisko, gdzie na rodziców czekają nauczyciele. Chętni w godz. 10-19 mogą tam zasięgnąć informacji.
Oferta zajęć jest bardzo bogata. - Wsłuchujemy się w głosy rodziców i odpowiadamy na zapotrzebowanie środowiska - mówi Magdalena Bereda. - By ułatwić wybór zajęć, zmieniliśmy nawet naszą stronę internetową. Wystarczy wpisać wiek i zainteresowania kandydata, włączyć sortowanie i pojawią się propozycje zajęć.
Bogata oferta Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Są nowości
Co roku dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży cieszą się, m.in. zajęcia muzyczne np. gra na perkusji, czy gitarze klasycznej, czy zajęcia plastyczne.
- Mamy nową ofertę zajęć związanych ze sztuką, wśród nich jest rzeźba, mozaika, techniki wodne, fotografia artystyczna. Studium malarstwa i rysunku doskonale też przygotowuje młodzież np. pod kątem studiów - wylicza Magdalena Bereda. - Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia sportowe: pływanie, gimnastyka korekcyjna w wodzie, siatkówka.
W Pałacu Młodzieży od nowego roku szkolnego wznowione zostaną też warsztaty dziennikarskie, ale nie tylko.
- Po dwuletniej przerwie wracają też zajęcia z psychologiem - mówi Magdalena Bereda. - Warsztaty asertywności wzbogacone zostaną o treści, które pozwolą się uczniom odnaleźć w szkole po okresie nauki zdalnej związanej z pandemią. Wszystkie zajęcia będą odbywały się w reżimie sanitarnym. Od września 2020 r. cały czas byliśmy otwarci, więc procedury mamy dobrze przećwiczone. Przykładowo rodzice nie wchodzą do Pałacu Młodzieży, a po każdych zajęciach są przerwy i dezynfekcja pomieszczeń.
Bydgoskie emdeki czekają na dzieci i młodzież
Bogatą ofertę przygotowały też bydgoskie emdeki. W MDK nr 5 w nowym roku szkolnym przygotowano dla chętnych 1350 miejsc.
- Sporo osób pyta o szachy. Tak jest zawsze, gdy w jakiejś dyscyplinie sportu są sukcesy, a przecież niedawno Polak Jan Krzysztof Duda wygrał Puchar Świata w szachach. To zachęca - mówi Hanna Grześkowiak, wicedyrektor MDK nr 5. - Łącznie mamy w ofercie 90 różnych kół i sekcji. W ubiegłych latach najbardziej oblegane były zajęcia taneczne np. hip-hop, teatralne, muzyczne (śpiew i gra na instrumentach), ale także sportowe: szermierka, karate, modelarstwo lotnicze. Mamy też propozycję dla dzieci w wieku przedszkolnych, także tych, które nie uczęszczają do przedszkola. 4 września planujemy drzwi otwarte w reżimie sanitarnym. Będzie można zobaczyć placówkę i porozmawiać z nauczycielami.
Terminy rekrutacji do publicznych placówek oświatowo-wychowawczych prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz na rok szkolny 2021/2022:
- Składanie wniosków o przyjęcie na zajęcia stałe - od 23.08 do 4.09.2021 r.
- Badanie uzdolnień kierunkowych - od 6.09 do 9.09.2021
- Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych - 10.09.2021, godz 17.
- Ogłoszenie list przyjętych i nieprzyjętych - 13.09.2021, godz. 15.
- Rekrutacja uzupełniająca - od 14.09.2021
