https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pakoska Kalwaria drugą Jerozolimą?

Renata Napierkowska
Odrestaurowane kapliczki Kalwarii Pakoskiej, uporządkowana zieleń, fontanny i zaplecze turystyczne - tak będzie wyglądać Pakość, gdy powstanie park kulturowy.

 

Odrestaurowane kapliczki Kalwarii Pakoskiej, uporządkowana zieleń, fontanny i zaplecze turystyczne - tak będzie wyglądać Pakość, gdy powstanie park kulturowy.

<!** Image 2 align=right alt="Image 77747" sub="Franciszkanie, którzy opiekują się zabytkową Kalwarią Pakoską już wcześniej rozpoczęli kompleksowe remonty. W ubiegłym roku wymienione zostały dachy na osiemnastu budowlach / Fot. Archiwum">- Przez wiele lat kalwaria żyła swoim życiem. My chcemy doprowadzić do tego, by stała się głównym atutem naszego miasta. Teraz jest ostatni dzwonek, by ratować ten zabytek. Zabiegamy o to, by Kalwaria Pakoska stała się parkiem kulturowym i chcemy na ten cel pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej - zapowiadał parę miesięcy temu burmistrz Pakości Wiesław Kończal.

Jego pomysł przybrał teraz realne kształty, bowiem zabiegi, by pozyskać dofinansowanie zakończyły się sukcesem. Projekt pn. „Utworzenie parku kulturowego Kalwaria Pakoska, jako elementu promocji dziedzictwa Kujaw i Pałuk” znalazł się na tzw. liście indykatywnej marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, a to oznacza, że burmistrz ma już niemalże te pieniądze w kieszeni. Pakość ma otrzymać 2,8 milionów euro.

<!** reklama>- W planach jest budowa parkingów, zaplecza turystycznego - barów, restauracji i zapewnienie pielgrzymom i turystom miejsc noclegowych. Kustosz Kalwarii Pakoskiej, ojciec Dacjan, już czyni starania o pieniądze na remonty następnych kapliczek - informuje zastępca burmistrza, Maciej Wojtysiak.

Franciszkanie, którzy opiekują się Kalwarią Pakoską już wcześniej rozpoczęli kompleksowe remonty. W ubiegłym roku wymienione zostały dachy na osiemnastu budowlach. W najgorszym stanie znajdują się kaplice Wieczernik, Więzienie i Wniebowzięcie. Tam remonty trzeba zacząć od podstaw, czyli usunięcia wilgoci. Ponieważ obiekty są zabytkowe, to wszelkie prace odbywają się pod czujnym nadzorem konserwatora.

- Kiedy okazało się, że stara wieżyczka nie nadaje się do remontu, zleciliśmy wykonanie jej repliki. Została ona wykonana bez użycia jednego gwoździa i została wiernie odtworzona w stylu barokowym - zapewniają Franciszkanie.

Zakonników w ratowaniu Kalwarii wspierają mieszkańcy. Powołana została Fundacja Kalwaria Pakoska, która zajmuje się gromadzeniem środków na renowację kaplic. Podczas Święta Zmarłych przeprowadzona została kwesta na cmentarzu oraz utworzono konto, na które można wpłacać pieniądze. Fundację założyły 23 osoby. Prezesem została Anna Grupa, a na czele rady fundatorów stanęli: gwardianin klasztoru ojciec Dacjan, burmistrz Wiesław Kończal, przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Grupa oraz wicestarsota inowrocławski, Sławomir Szeliga.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski