https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalwaria czeka na wiernych

Renata Napierkowska
Tłumy ludzi maszerujących w nocy w blasku pochodni od kaplicy do kaplicy, pogrążonych w modlitwie - tak przebiegają uroczystości Triduum Paschalnego w Pakości.

Tłumy ludzi maszerujących w nocy w blasku pochodni od kaplicy do kaplicy, pogrążonych w modlitwie - tak przebiegają uroczystości Triduum Paschalnego w Pakości.

<!** Image 2 align=right alt="Image 147385" sub="Każdego roku na Misterium Męki Pańskiej w Pakości zbierają się tysiące pielgrzymów. Wielu wiernych przyjeżdża tu nawet z odległych krańców Polski / Fot. Renata Napierkowska">Każdego roku uczestniczą w nich tysiące wiernych.

- Specyfiką naszej Kalwarii jest to, że główne obchody odbywają się nocą. To są najstarsze obrzędy, które datują się sprzed czasów kasaty pruskiej. Nawet jak próbowano wprowadzić u nas nowości, to się nie przyjęły, gdyż mieszkańcy chcą kultywować te stare kalwaryjskie tradycje - mówi ojciec Dacjan, kustosz Kalwarii Pakoskiej.

W obchodach uroczystości Wielkiego Czwartku bierze udział trzy tysiące pielgrzymów. Tak było w minionym roku, jednak jak mówią bracia franciszkanie, wiernych z roku na rok przybywa. Zawsze też obrzędom przewodniczy biskup. Dwa lata temu prowadził je obecny Prymas Polski, a ówczesny arcybiskup Henryk Muszyński. W tym, mszy świętej Wieczerzy Pańskiej przewodniczyć będzie Jego Ekscelencja ksiądz biskup Wojciech Polak. W uroczystościach weźmie też udział prowincjał świętego Franciszka z Asyżu, ojciec Filemon Janka. Tradycyjnie też w pakoskich obrzędach udział biorą przedstawiciele świata polityki i lokalnych samorządów oraz tłumnie gromadzą się mieszkańcy gminy Pakość i okolic.

<!** reklama>- Nie wyobrażam sobie świąt wielkanocnych bez uczestniczenia w tych obrzędach. Teraz będę brała w nich udział po raz dwunasty. Zostało mi to z dzieciństwa, bo jak byłam mała to rodzice mnie zabierali na te nocne uroczystości i stało się to już tradycją - opowiada Natalia, dziś uczennica szkoły średniej. W obrzędach uczestniczy Towarzystwo Świętego Wojciecha oraz harcerze, którzy niosą pochodnie.

- Jak co roku spodziewamy się wielu znakomitych gości oraz rzeszy pątników. Nasze obchody kalwaryjskie mają niecodziennych charakter i jest to niepowtarzalna okazja, by wspólnie przeżyć te święta - dodaje burmistrz Wiesław Kończal, zapraszając za naszym pośrednictwem mieszkańców całego powiatu i nie tylko do odwiedzenia w tych dniach Pakości.

Warto wiedzieć

  • Wielki Czwartek: godz . 17 - msza św. w kościele św. Bonawentury; godz. 20 - część
    I kalwaryjskich uroczystości Pojmania, przemarsz od kościoła do kaplicy „Więzienie”.
  • Wielki Piątek: - godz. 3 w nocy - II część Męki Pańskiej - rozpoczyna się od kaplicy „Więzienie”.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski