Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Msza święta na żywo. Niedziela Wielkanocna - 17.04.2022. Transmisja TV i online - gdzie oglądać [program]?

Michał Sierek
Michał Sierek
Sprawdzamy gdzie oglądać msze świętą w TV oraz online w Niedzielę Wielkanocną (17 kwietnia 2022). Poniżej plan transmisji oraz linki do kanałów na YouTube
Sprawdzamy gdzie oglądać msze świętą w TV oraz online w Niedzielę Wielkanocną (17 kwietnia 2022). Poniżej plan transmisji oraz linki do kanałów na YouTube Archiwum Polska Press/Zdjęcie ilustracyjne
W niedzielę, 17 kwietnia 2022, obchodzimy Wielkanoc. Pierwszą od dwóch lat bez ograniczeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa. W kościołach nie ma już limitu wiernych i obowiązku zasłaniania ust i nosa. Osoby, które jednak nie mogą uczestniczyć we mszy świętej, mają możliwość oglądania transmisji telewizji lub w internecie. Sprawdzamy program transmisji mszy w TV w Niedzielę Wielkanocą (TVP 1, TVP Polonia, Polsat News, TV Trwam). Zamieszczamy też link do transmisji online z Jasnej Góry.

Z powodu koronawirusa Wielkanoc 2020 i 2021 w kościołach wyglądała inaczej niż przed laty. Obowiązywały limity wiernych oraz nakaz zasłaniania ust i nosa. W poszczególnych diecezjach wydawano dyspensę od obowiązku udziału w mszach. W tym roku dyspensy już nie ma, nie obowiązują też limity i nakaz noszenia maseczek.

Msza święta na żywo - Niedziela Wielkanocna, 17.04.2022

Wiele osób z powodu wieku/stanu zdrowia nie może jednak uczestniczyć we mszy. Podczas Świat Wielkanocnych będą mogły ją obejrzeć podczas jednej z transmisji w TV lub w internecie. Poniżej plan transmisji mszy świętych na Wielkanoc 2022.

  • 7.00, TVP 1. Msza święta z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach.
  • 9.00, Polsat News 2. Msza święta ze Świątyni Opatrzności Bożej
  • 9.55, TVP 1. Msza święta Zmartwychwstania Pańskiego i błogosławieństwo Urbi et Orbi - transmisja z Watykanu
  • 9.55, TVP Polonia. Msza święta Zmartwychwstania Pańskiego i błogosławieństwo Urbi et Orbi - transmisja z Watykanu
  • 10.00, TV Trwam. Msza Święta w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego (pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka z błogosławieństwem Urbi et Orbi.)

Msza święta online - transmisja na żywo z Częstochowy

Mszę obejrzysz również online na jednym z internetowych kanałów. Poniżej udostępniamy linki do kanałów Youtube Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, oraz Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, na których można oglądać msze święte na żywo (kliknij w link i oglądaj):

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze - msze święte w niedziele i uroczystości: 6:00, 7:00, 8:00 (j. łaciński), 9:30, 11:00, 12:30, 14:00, 15:30, 17:00, 18:30, 20:00;

Święta Wielkanocne 2022 - zasady podczas mszy świętych

Warto wiedzieć, że Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski opublikowała wskazania odnośnie do liturgii Triduum Paschalnego w roku 2022 w związku ze zniesieniem w Polsce obowiązku izolacji i kwarantanny, a także noszenia maseczek.

W nocie adresowanej do biskupów i Konferencji Episkopatów w sprawie obchodów Wielkiego Tygodnia 2022 roku kongregacja poinformowała, że "wobec spowolnienia pandemii nie zamierza proponować żadnych wskazań dotyczących obchodów Wielkiego Tygodnia, zachęcając jedynie do zachowania zasad ostrożności, unikania działań i zachowań, które mogą być ryzykowne. Każda ocena i decyzja powinna zawsze być podejmowana w porozumieniu z Konferencją Episkopatu, biorąc pod uwagę przepisy, jakie w poszczególnych krajach ustanowią kompetentne władze cywilne.

Oto niektóre zalecenia zawarte w komunikacie:

  • przypomnieć o ustaniu przepisów wydawanych odnośnie do pandemii w poprzednich latach, z wyraźnym zaznaczeniem, że straciły one charakter obowiązkowy;
  • należy podjąć wszelkie starania, aby celebracje liturgiczne były sprawowane w możliwie najbardziej uroczysty sposób, bez zbędnych ograniczeń, co wymaga zaangażowania służby liturgicznej;
  • odnośnie do adoracji Krzyża w czasie wielkopiątkowej Liturgii na cześć Męki Pańskiej, należy roztropnie zdecydować, czy wierni mają możliwość ucałowania Krzyża, czy też powinni się od tego powstrzymać (w roku 2020 Kongregacja zalecała, aby adoracja Krzyża była dokonana tylko przez przewodniczącego liturgii)
  • wypada znieść wszelkie ograniczenia odnośnie do używania wody pobłogosławionej w kropielnicach zwłaszcza po zakończeniu liturgii Wigilii Paschalnej, ze wskazaniem, aby była ona często zmieniana;
  • należy przypomnieć ogólne zasady dotyczące przyjmowania Komunii Świętej, którą wierni mogą zawsze przyjmować w postawie klęczącej lub stojącej, bezpośrednio do ust lub na rękę.
  • Można przywrócić możliwość spowiedzi w konfesjonałach zamkniętych.

Pełna treść komunikatu dostępna jest na stronie episkopat.pl.

POLECAMY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera