- Na początek artykułu ważna uwaga. Jego zadaniem jest jedynie zwiększenie świadomości dotyczącej tzw. cichego (przechodzonego) zawału serca. Z pewnością nie zastąpi on jednak fachowej porady medycznej. Jeśli podejrzewasz, że z Twoim sercem dzieje się coś niedobrego - skontaktuj się z lekarzem. Jeśli odczuwasz dolegliwości charakterystyczne dla zawału serca - natychmiast wezwij pomoc medyczną.
Zawał serca najczęściej kojarzymy z nagłym pogorszeniem się stanu zdrowia. Charakterystyczne objawy zawału serca to mocny ból w klatce piersiowej (piekący, dławiący, rozpierający, promieniujący do szyi, żuchwy, lewej kończyny górnej, a także na brzuch i plecy). Innymi objawami zawału serca, które wielu z nas uznałoby za charakterystyczne, to również duszność oraz omdlenie.
Przeczytaj: TEGO NIE RÓB PRZED SNEM: Wyśpisz się, jeśli zrezygnujesz z TYCH CZYNNOŚCI.
Cichy zawał serca - objawy
Wyżej wymienione objawy nie muszą jednak występować przy wszystkich zawałach serca. Możemy przejść zawał i o tym nie wiedzieć. Brak odpowiedniego leczenia, zmiany trybu życia, wprowadzenia leków po przejściu tzw. cichego zawału serca może narazić nas na poważne konsekwencje w przyszłości.
Przechodzony zawał serca często pozostawia po sobie blizny i uszkodzenia mięśnia serca. Może skutkować kolejnymi poważniejszymi zawałami, które doprowadzą do zgonu.
Jak napisaliśmy, przejście cichego zawału serca pozostawia po sobie ślady w organizmie. Nasze ciało daje nam pewne sygnały, iż przeszliśmy cichy zawał serca. Jakie to objawy? O tym piszemy w galerii:
Kto jest narażony na cichy zawał serca?
Warto wiedzieć: Cichy zawał serca częściej obserwuje się u mężczyzn. Ból towarzyszący zawałowi serca może być znacznie osłabiony lub nawet nieobecny u osób chorych na cukrzycę (cukrzyca powoduje uszkodzenie nerwów obwodowych - skutkiem tego jest zmniejszone odczuwanie dolegliwości bólowych). Wiele osób dowiaduje się, że przeszło zawał dopiero podczas badania EKG lub echo serca.