Pacjenci 75 plus czują się zagubieni w nowym systemie bezpłatnych leków

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
- Lista bezpłatnych leków dla seniorów to na pewno krok w dobrą stronę, ale po pierwszych tygodniach jej funkcjonowania już widać, że będzie konieczna jej modyfikacja - podkreśla prezes Małgorzata Pietrzak
- Lista bezpłatnych leków dla seniorów to na pewno krok w dobrą stronę, ale po pierwszych tygodniach jej funkcjonowania już widać, że będzie konieczna jej modyfikacja - podkreśla prezes Małgorzata Pietrzak Dariusz Bloch
O ministerialnej liście darmowych leków dla seniorów rozmawiamy z Małgorzatą Pietrzak, prezesem Okręgowej Rady Aptekarskiej w Bydgoszczy.

Od 1 września seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, mają dostęp do bezpłatnych leków. Czy, oprócz kryterium wieku, muszą spełnić jeszcze jakiś warunek?
Pacjent, by otrzymać receptę z uprawnieniem „S”, musi być zapisany do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. To ważne, bo niektórzy seniorzy dotychczas leczyli się prywatnie. Oczywiście, w dniu, w którym ktoś zgłosi się na wizytę, trzeba mieć ukończone 75 lat.
Kto może wystawiać recepty na bezpłatne leki?
Uprawnieni do tego są wyłącznie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae - chodzi tu o lekarzy, którzy mają prawo wykonywania zawodu, ale zaprzestali jego wykonywania. Pro auctore oznacza, że mogą wystawić je dla siebie, z kolei pro familiae - dla członków rodziny, np. małżonków czy rodzeństwa.
Część seniorów jest zaskoczonych, że takiej recepty nie otrzymają od lekarza specjalisty czy pracującego w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Dlaczego?
Pacjent zapisany w przychodni ma swoją dokumentację medyczną. A do niej nie mają wglądu specjaliści czy lekarze nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Marzeniem byłoby, aby każdy chory posiadał kartę elektroniczną. To ułatwiłoby sprawę, bo wówczas każdy lekarz mógłby sprawdzić, jakie leki zażywa dana osoba. Na razie jednak ta sprawa w Polsce nie jest uregulowana. Stąd resort zdrowia uznał, że nie byłoby kontroli nad używaniem leków przez seniorów. Zazwyczaj osoby starsze chodzą do kilku specjalistów. A oni wypisują leki na konkretne schorzenia, które leczą. Niestety, często pacjenci nie informują potem lekarzy POZ o ich przyjmowaniu. A to błąd, bo wiele leków wchodzi w interakcje.
A co w sytuacji, gdy nie ma lekarza POZ, który na co dzień opiekuje się seniorem, lub w razie wyjazdu takiego pacjenta np. do sanatorium?
Pod nieobecność naszego lekarza, możemy zgłosić się do innego, który wypisze receptę z uprawnieniem „S”. Pod jednym warunkiem, musi to być lekarz POZ, który pracuje w obrębie tej samej przychodni. W razie wyjazdu na wakacje lub do sanatorium radzę zaopatrzyć się wcześniej w receptę u swojego lekarza POZ lub zabrać ze sobą zapas leków, bo żaden lekarz w innej miejscowości nie wystawi seniorowi recepty na bezpłatne leki.
Czy osoby 75 plus uprawnione do korzystania z bezpłatnych leków mogą w aptekach otrzymać zamienniki?
Tak, ale one muszą również znajdować się w wykazie dla seniorów opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia. Nazwa handlowa jest, co prawda, inna, ale skład, dawka i postać musi być taka sama.
Na ministerialnej liście znalazło się 1129 preparatów i 68 substancji czynnych. Czy Pani zdaniem, jest ona przyjazna osobom 75 plus?
Choć lista wydaje się dość szeroka, ponieważ są na niej leki np. na nadciśnienie, kardiologiczne czy przeciwdepresyjne, to nie zaspakaja ona pełnych wymagań seniorów. Duży plus to umieszczenie tam leków o odpłatnościach 30 proc. i 50 proc., co znacznie odciąży budżet tej grupy pacjentów. Jednak pierwsze dni września pokazały, że nie wszyscy pacjenci są zadowoleni. Wielu z nich liczyło na więcej. Niektórzy spodziewali się, że wszystkie leki otrzymają za darmo, tymczasem choć mieli na recepcie oznaczenie „S”, to trafiły im się leki, za które musieli wnieść opłatę na warunkach ogólnych, stąd na recepcie wśród pięciu leków, był tylko jeden, za który nie musieli płacić.
Jakich leków zabrakło, Pani zdaniem, w wykazie?
Na pewno tych z odpłatnością ryczałtową, czyli za opłatą 3,20 zł, które najczęściej używają seniorzy. W praktyce wygląda to tak, że niektóre preparaty są droższe i wszystko co jest ponad limit i tak musi dopłacić pacjent. A proszę mi wierzyć dla wielu starszych osób wydanie nawet 10 złotych to spory kłopot. Na liście jest też za mało kropli do oczu, a jak wiadomo, te leki są drogie i również często stosowane przez osoby podeszłym wieku. Za mało jest insulin, bo raptem dwie. Pacjenci skarżą się też, że sporo leków ma odpłatność sto procent i brakuje ich na liście. Nie znajdziemy na niej żadnych witamin. Nie ma też antybiotyków, choć w tym przypadku to nawet lepiej, bo mogłyby być nadużywane przez seniorów. Poza tym pacjent nie może sugerować lekarzowi, jaki lek ma mu przepisać, bo to lekarz najlepiej wie, co jest dla pacjenta najlepsze. Cena leku nie może być tu wyznacznikiem.
Niektórzy seniorzy czują się zagubieni, bo choć lek znajduje się na liście, to i tak muszą za niego słono płacić. Nie wszyscy wiedzą, że bezpłatne leki przypisane są konkretnym schorzeniom...
No właśnie i stąd niepotrzebne nerwy. Tak jest chociażby w przypadku leków Xarelto czy Pradaxa, które są bardzo drogie. Kosztują nawet do 300 zł. Są to leki przeciwzakrzepowe stosowane także przez pacjentów kardiologicznych, tymczasem wskazaniem do refundacji jest tylko zakrzepica. Pozostali muszą płacić. Dlatego warto, aby seniorzy już w gabinetach pytali lekarzy, czy dany lek otrzymają za darmo. To pozwoli uniknąć rozczarowań.
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział jednak, że co dwa miesiące lista będzie modyfikowana...
I na to bardzo liczę. Tylko w tym roku na bezpłatne leki dla seniorów ministerstwo przeznaczyło 125 mln zł. Jednak padły obietnice, że z roku na rok lista będzie poszerzana i resort zdrowia przeznaczał będzie na ten cel o 15 procent więcej pieniędzy z budżetu państwa. Mam nadzieję, że to dopiero początek i kolejne zmiany przyniosą same korzyści dla pacjentów.
O co najczęściej, po opublikowaniu listy, pytają seniorzy farmaceutów?
Proszą o wgląd w listę, by upewnić się czy leki, które zażywają znajdują się na niej. W każdej aptece, oczywiście istnieje taka możliwość. Ale tu znów trzeba pamiętać, że leki przypisane są konkretnych schorzeniom, więc najlepszym źródłem informacji będzie lekarz. Warto też, by seniorzy pamiętali, że recepty z uprawnieniem „S” zrealizują w każdej aptece w całym kraju. Nie bez powodu o tym mówię. Na początku września jedna z sieci aptecznych wysłała do seniorów informacje, w których wymienione były adresy, gdzie można otrzymać darmowe leki. To spowodowało duże zamieszanie, bo ludzie myśleli, że tylko w tych podanych aptekach zrealizują takie recepty.

Pięć ważnych zasad

Przedstawiamy pięć ważnych zasad nowego systemu bezpłatnych leków, które powinni poznać seniorzy 75 plus, by z niego skorzystać.

- Każdy lek przypisany jest do konkretnego schorzenia. Dlatego nawet jeśli jest on na liście bezpłatnych leków, senior niekoniecznie dostanie go za darmo. Warto zatem upewnić się u lekarza, czy spełniony jest ten ważny warunek.

- Ukończony 75. rok życia to za mało. Lek musi znajdować się w wykazie 1129 preparatów opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia, a pacjent być zapisany do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

- Receptę mogą wypisać tylko lekarz POZ i pielęgniarka POZ. Jeśli chcemy otrzymać za darmo leki stosowane w schorzeniach przewlekłych, musimy najpierw wybrać się do swojego lekarza specjalisty po zaświadczenie ze szczegółowymi informacjami: jakie leki przyjmujemy, w jakich dawkach, przez jaki czas i w jakim schorzeniu. Potem takie zaświadczenie należy przedstawić lekarzowi POZ.

- Recept na darmowe leki nie dostaną pacjenci, którzy skorzystają z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

- Na recepcie musi nie tylko znaleźć się symbol „S” (w polu „kod uprawnień dodatkowych”). Lekarz POZ powinien nanieść odpłatność jak dla pacjenta w warunkach ogólnych. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, lista bezpłatnych medykamentów obejmuje leki, które do tej pory były wydawane pacjentom z odpłatnością 30- lub 50- procentową. I ta informacja musi znaleźć się na recepcie (pole „odpłatność”), pomimo że pacjent za specyfiki nic nie zapłaci. Farmaceuta nie ma możliwości wpisania na recepcie kodu uprawnienia dodatkowego określonego symbolem „S”.

Warto wiedzieć

Pięć ważnych zasad

Przedstawiamy pięć ważnych zasad nowego systemu bezpłatnych leków, które powinni poznać seniorzy 75 plus, by z niego skorzystać.

Każdy lek przypisany jest do konkretnego schorzenia. Dlatego nawet jeśli jest on na liście bezpłatnych leków, senior niekoniecznie dostanie go za darmo. Warto zatem upewnić się u lekarza, czy spełniony jest ten ważny warunek.

Ukończony 75 rok życia to za mało. Lek musi znajdować się w wykazie 1129 preparatów, opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia, a pacjent być zapisany do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Receptę mogą wypisać tylko lekarz POZ i pielęgniarka POZ. Jeśli chcemy otrzymać za darmo leki stosowane w schorzeniach przewlekłych, musimy najpierw wybrać się do swojego lekarza specjalisty po zaświadczenie ze szczegółowymi informacjami: jakie leki przyjmujemy, w jakich dawkach, przez jaki czas i na jakie schorzenie. Potem takie zaświadczenie należy przedstawić lekarzowi POZ.

Recept na darmowe leki nie dostaną pacjenci, którzy skorzystają z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Na recepcie musi nie tylko znaleźć się symbol „S” (w polu „kod uprawnień dodatkowych”). Lekarz POZ powinien nanieść odpłatność, jak dla pacjenta w warunkach ogólnych. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, lista bezpłatnych medykamentów obejmuje leki, które do tej pory były wydawane pacjentom z odpłatnością 30- lub 50- procentową. I ta informacja musi znaleźć się na recepcie (pole „odpłatność”), mimo że pacjent za specyfiki nic nie zapłaci. Farmaceuta nie ma możliwości wpisania na recepcie kodu uprawnienia dodatkowego, określonego symbolem „S”.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
prazykwantel sprzedam

Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan metronidazol

Oferuje leki przeciw pasozytom:

Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 06.2021, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek - glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej.

Yomesan Niklozamid 500mg 3zł, ważny 01.2022, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym - tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaje się jednorazowo w dawce 2 g.

Prazykwantel 600mg 4zł, ważny 03.2022, opakowania szpitalne po 50 i po 100 tabletek, mniejsze ilości odliczam do torebek strunowych po 10 tabletek - przywry, tasiemce. Podaje się od jednorazowej tabletki na tasiemce, do 2 dziennie przez 3 dni na przywry.

Iwermectyna 6mg 30zł, ważna 04.2021, listki po 6 tabletek, opakowanie 12 tabletek, ale mogę łatwo oddzielić z listków - glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy przyjmować jedzenia na 2 h przed podaniem leku i przez 2 h po jego podaniu.

Zentel Albendazol 400mg 7.5zł - obleńce, niektóre płazińce. W przypadku zarażenia owsikiem, włosogłówką, glistą, tęgoryjcem dwunastnicy stosuje się jednorazową dawkę leku 400 mg. W zarażeniach węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach stosuje się tę dawkę trzykrotnie przez 3 kolejne dni. W przypadku braku efektu po 3 tygodniach można leczenie powtórzyć. W giardiozie typowo podaje się w jednorazowej dawce 400 mg/dobę przez 5 dni.

Zen Plus - lek kombinowany składajaący się z Iwermektyny 6mg i Zentel Albendazol 400mg, ważny 12.2020, listki po 1 tabletce w pudełku kartonowym. Ten lek jest znacznie silniejszy dzięki synergicznemu działaniu obu leków składowych dobranych w tych proporcjach, od tych leków podanych osobno.

Metronidazol 400mg 1.5zl - pierwotniaki pasożyty bakterie beztlenowe giardia rzęsistek odleżyny owrzodzenia ameboza giardiaza lamblioza

Jan Krongboon

massagewarsaw gmail com

A
ARTUR

Piszecie komentarze w taki sam sposób żeby nikt z tego nie był mądry (interpretacja dowolna jak komu pasuje (fundusz ma zawsze rację) a ty lekarzu w razie błędu płać czyli nie dwaj zniżek na receptach) pacjent 75+ ma ulgi według ministra zdrowia w TV propaganda PiS.

w
wybe

Jak się wyuczysz to dobrze zarobisz. A na produkcji dzieci jeszcze więcej. Przyjemne z pożytecznym! Przynajmniej brzydka komuna Cię ominęła.

w
wybe

Moja mama lat 89 zyska 30zł/m-c. Waloryzacji dostała ok. 2zł. Jak to się ma do 500+ na dzieci? W PL seniorzy wegetują, a młodzi i tak wyjadą, no chyba że zajmą się produkcją dzieci. Inna działalność tu się nie opłaca. Nauka i uczciwa prtaca też nie.

A
Anna

Proszę się tak nie denerwować. To tylko reklama. Moja mama ma ponad 90 lat i w aptece dostała tylko 1 lek bezpłatnie, ten najtańszy! Pozostałych nie było na liście. Jak zwykle zapłaciłam w aptece ponad 200 zł. Nic się nie zmieniło.

T
To ja

Dali refundacje leków dla osób w tym wieku, którzy dochód jakiś mają; emerytura a nawet renta. A co mają powiedzieć młodsze osoby, uczyć/student ? Tutaj dochodów brak i kasy na leki nie ma !!!!!!!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3