[break]
Wczoraj w bydgoskim ratuszu podpisane zostały umowy pomiędzy dostawcą energii elektrycznej a gminami i instytucjami wchodzącymi w skład Bydgoskiej Grupy Zakupowej. Obecnie tworzy ją już siedemnaście podmiotów. Z samorządów - oprócz Bydgoszczy (lidera) - są to gminy Solec Kujawski, Koronowo, Barcin, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Kcynia oraz powiat bydgoski. Ponadto w skład BGZ wchodzą: ADM, ZDMiKP, LPKiW Myślęcinek, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, a po raz pierwszy w tym roku do grupy przystąpiły cztery nowe podmioty: Tramwaj Fordon, BKS Chemik, BTBS oraz Akademia Muzyczna.
Wymierne oszczędności
Bydgoska Grupa Zakupowa powstała w 2011 roku. Dzięki wspólnemu kupowaniu energii elektrycznej, udaje się uzyskać korzystne ceny. Bydgoszcz w ciągu ostatnich czterech lat zaoszczędziła dzięki temu ponad 11 milionów złotych.
Organizacją i przeprowadzaniem przetargów dla podmiotów BGZ od pięciu lat zajmuje się Pomorska Grupa Konsultingowa. - Udało się nam uzyskać ceny relatywnie niższe niż w roku poprzednim. Jest to coraz trudniejsze. Zawsze najwięcej zyskuje się w pierwszym roku grupowego zakupu. Dlatego tym razem największe oszczędności poczyniły cztery podmioty, które do nas dołączyły. Wynika to z tego, że ich koszty nie są już obciążone dodatkowymi opłatami - tłumaczy Romuald Meyer, dyrektor zarządzający Pomorskiej Grupy Konsultingowej SA.
Potwierdza to zastępca burmistrza Koronowa, Bolesław Grygorewicz. - W tym roku, w porównaniu z poprzednim, te oszczędności z tytułu grupowego zakupu prądu nie są takie duże. Największe są na wejściu do systemu, bo wówczas jest możliwość zejścia poniżej tych urzędowych taryf. W porównaniu z ubiegłym rokiem, w tym zapłacimy około 5 procent mniej za energię elektryczną. Koszty energii są niebotyczne. Na samo oświetlenie dróg wydajemy ponad 1,3 miliona złotych - mówi Bolesław Grygorewicz.
Grupowo za gaz i olej opałowy
- Duży może więcej i to się sprawdza także w przypadku naszych zakupów. Co roku daje to wymierne korzyści, dlatego będziemy zachęcać kolejne podmioty do przyłączenia się do nas - mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.
Bydgoska Grupa Zakupowa jest także zainteresowana grupowym nabywaniem gazu ziemnego i oleju opałowego.
- Analizujemy, czy możemy już mówić w przypadku naszej grupy o dużym zamówieniu na gaz i paliwa kopalne, co przełoży się na dużo niższe ceny - dodaje prezydent miasta.
Ponadto BGZ chce się otworzyć na małych i średnich przedsiębiorców. - Istnieje taka możliwość prawna, a dla nich są to konkretne korzyści - tłumaczy Rafał Bruski.
Nowa umowa została zawarta na okres od marca 2016 roku do połowy 2017 roku.
Jakie ma to przełożenie na mieszkańców?
- Im gmina mniej pieniędzy przeznaczy na wydatki bieżące, czyli opłaty za prąd, wodę, usługi komunalne, tym więcej ma w budżecie na inwestycje - mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.
