- W 2007 roku zapewniono nas, że będziemy mogli wykupić mieszkanie na własność. Potem - mam te pisma w domu - prezydent Dombrowicz potwierdził, że tak się właśnie stanie. Mamy niedługo 2020 rok, a my ciągle nie możemy wykupić lokalu - narzeka pani Małgorzata. - Wszystkie mieszkania w taki czy inny sposób są już prywatne, nasze jako ostatnie prywatne być nie może, bo okazało się, że nie zgadzają się udziały mieszkańców w częściach wspólnych nieruchomości. I to mimo tego, że przeprowadzono w kamienicy inwentaryzację.
Problem dotyczy kamienicy przy ul. Gdańskiej 32, w której znajdują się także lokale użytkowe. Nieruchomością zarządza wspólnota mieszkaniowa. Tyle, że nasza Czytelniczka głos we wspólnocie zabrać może gdy będzie udziałowcem kamienicy - a dopóki nie wykupi mieszkania, na spotkania wspólnoty nie jest nawet zapraszana.
- W grudniu wysłaliśmy kolejne pismo do wspólnoty o zajęcia stanowiska w sprawie udziałów - mówi Magdalena Marszałek, rzecznik ADM. - Poprzednie pismo na ręce wspólnoty trafiło w lutym. Jeżeli taki stan rzeczy będzie się utrzymywał, konieczne będzie skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego co do ostatecznego ustalenia wysokości udziałów.
Z nieznanych urzędnikom przyczyn wspólnota na pisma nie odpowiada. Być może członkowie nie mogą się porozumieć w sprawie udziałów.
Zobacz również:
Tak zmieniło się miejsce po bydgoskiej Kaskadzie [zdjęcia]
Wspólnota nie reaguje
Sprawą bydgoszczan z Gdańskiej postanowił zająć się radny Jarosław Wenderlich, który wystosował interpelację z prośbą o wyjaśnienie. Odpowiedział na nią sekretarz miasta, Edward Dobrowolski.
- W lutym w siedzibie Wydziału Mienia i Geodezji doszło do spotkania przedstawicieli wydziału z przedstawicielami wspólnoty w trakcie którego omówiono propozycje uregulowania przynależności poszczególnych pomieszczeń i ustalenia granic części wspólnych nieruchomości w celu uporządkowania stanu prawnego zgodnie ze sporządzoną inwentaryzacją. Przedstawiciele wspólnoty poprosili o czas na zapoznanie się z propozycjami.(...) Pomimo usilnych starań ADM w celu uzyskania stanowiska wspólnoty ostateczne stanowisko nie zostało przekazane - informuje Edward Dobrowolski.
Jak prostować udziały
- Prostowanie udziałów jest ważne z punktu widzenia właścicieli gdyż pozwala na prawidłowe funkcjonowanie wspólnot, które niejednokrotnie podejmują uchwały w oparciu o ilość udziałów - wyjaśnia Magdalena Marszałek. - Dlatego w interesie każdego właściciela jest umożliwienie przeprowadzenia całej procedury z pomiarem mieszkania włącznie. Aktualnie w Administracji Domów Miejskich prowadzi się około 100 tego typu postępowań. Praktycznie nie występują przypadki odmowy udostępnienia lokalu celem zaktualizowania pomiaru.
Wideo: Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 17
