Likwidacja kuratoriów oświaty stoi pod znakiem zapytania, ale cokolwiek się wydarzy, nie stracimy na tym.
Minister Katarzyna Hall odstąpiła od zgłoszenia projektu ustawy
o systemie oceniania jakości edukacji.
<!** Image 2 align=none alt="Image 165829" sub="Kujawsko-pomorskie kuratorium ma swoją siedzibę w Bydgoszczy. W Toruniu jest delegatura. Gdyby powstały okręgowe ośrodki jakości edukacji, to najbliższe byłoby w Gdańsku">
Gdyby nowe przepisy weszły
w życie, kuratoria oświaty w całym kraju zostałby zlikwidowane. Zastąpiłyby je okręgowe ośrodki jakości edukacji. Część kompetencji bydgoskiego kuratorium przejąłby ośrodek w Gdańsku.
Sprzeciwili się temu radni naszego województwa, o czym „Express” napisał jako pierwszy. Sporo podobnych uwag i wniosków z innych regionów wpłynęło do Ministerstwa Edukacji Narodowej.
- Doprowadziłoby to do osłabienia i marginalizacji słabszych regionów. Poza tym polityka oświatowa Bydgoszczy prowadzona
w Gdańsku byłaby mało skuteczna. Dlatego cieszymy się, że głos samorządowców został uwzględniony - mówi Dorota Jakuta, przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Ministerstwo zrezygnowało
z nowej ustawy o systemie oceniania jakości edukacji również z powodu opinii wydanej przez biuro legislacyjne rządu, które mówi, że obok obowiązującej ustawy o systemie oświaty nie można powołać drugiego przepisu.
<!** reklama>
Minister zapowiedziała jednak, że wcześniejsze zmiany wkrótce przedstawi jako projekt nowelizacji starej ustawy. Katarzyna Hall nie rezygnuje też z likwidacji kuratoriów, ale zmienia stanowisko w kwestii zlokalizowania nowych jednostek. Ma powstać 16 ośrodków - po jednym w każdym województwie. W naszym regionie powstałby w Bydgoszczy.
- Regionalne ośrodki jakości edukacji mają pozyskiwać informacje w szkołach i zdobywać materiał dla samorządów, które prowadzą własną politykę oświatową. Poza tym proponujemy, aby lokalnie powstawały centra rozwoju edukacji, które mają kompleksowo wspierać nauczycieli, rodziców oraz uczniów i połączyć w jeden ośrodek obecnie działające centra doskonalenia nauczycieli, biblioteki pedagogiczne i poradnie psychologiczno-pedagogiczne - wyjaśnia Grzegorz Żurawski, rzecznik prasowy MEN.
Kompetencjami kuratorium podzieliłyby się nowe ośrodki oraz wydziały oświaty w urzędzie miasta i urzędzie wojewódzkim.
- Do Urzędu Wojewódzkiego miałoby przejść 6 naszych wizytatorów i już teraz wiemy, że to zbyt mało. Pracownicy kuratorium chcieliby po prostu wiedzieć, co ich czeka. Połowa z nich mogłaby przejść na wcześniejszą emeryturę. Niektórzy zastanawiają się nad zmianą pracy, ponieważ po wyborach samorządowych otrzymali ciekawe propozycje zatrudnienia w samorządzie - mówi Iwona Waszkiewicz, kujawsko-pomorski kurator oświaty. - Trudno powiedzieć, czy i kiedy kuratorium przestanie istnieć. Proces legislacyjny trochę potrwa i do końca 2011 roku nie powinno być żadnych zmian.