Bydgoski Stary Rynek posiada wśród wielu charakterystycznych cech także tę, że przez niego przebiega linia 18 południka.
<!** Image 2 align=right alt="Image 143717" sub="Infografika: Kamil Mójta">Zakładając Bydgoszcz, Kazimierz Wielki nie mógł mieć jeszcze pojęcia o współrzędnych geograficznych. Dopiero w 1884 roku ustalono, że to londyńska dzielnica Greenwich będzie punktem odniesienia dla długości geograficznej i przebiegający przez nią południk oznaczono jako zerowy. Ta decyzja sprawiła, że Bydgoszcz znalazła się dokładnie na 18 południku długości geograficznej wschodniej.
W Europie - poza naszym - są jeszcze tylko dwa takie miasta: Sztokholm i Dubrownik. Dosłownie trzech minut geograficznych zabrakło do znalezienia się w tym towarzystwie włoskiemu Brindisi. Bydgoski południk traktowano dotąd wyłącznie jako lokalną ciekawostkę. Na przebiegu jego linii ustawiono przed kilkudziesięciu laty dwie symboliczne rzeźby: jedną przy śluzie miejskiej nad Brdą przy ulicy Marcinkowskiego, drugą na Wyspie Młyńskiej. O renowację tego ostatniego upomniało się niedawno towarzystwo miłośników miasta. Osiemnasty południk przebiega dokładnie przez Stary Rynek!
Tę wyjątkowość chcą wykorzystać dla promocji miasta założyciele Bractwa 18 Południka, które niedawno zawiązało się w Bydgoszczy.
- Chcemy wykorzystać tę sytuację w różny sposób - mówi Stefan Pastuszewski. - Zachęcając na przykład młodzież do dokładnego wytyczenia za pomocą coraz bardziej popularnych GPS-ów przebiegu południka w naszym mieście i okolicach oraz do nawiązania kontaktu z mieszkańcami innych miejscowości na tej linii, także za granicą. Mamy także nadzieję, że linia w centrum Bydgoszczy - na Starym Rynku - zostanie oryginalnie zaznaczona i wyeksponowana, tak by stanowiła znaczącą atrakcję turystyczną. Chciałbym ponadto zorganizować imprezę, podczas której samolot mógłby w powietrzu nakreślić umowną linię 18 południka, żeby bydgoszczanie mogli naocznie przekonać się, jak ona przebiega.
<!** reklama>Członkowie bractwa postawili sobie na początek zadanie zdefiniowania, kogo można nazwać mieszkańcem 18 południka, sama linia jest bowiem bardzo cienka, wobec tego trzeba zastosować określoną tolerancję.
W naszym regionie 18 południk przebiega, między innymi, przez Cekcyn, Bysław, Lubiewo, Tuszyny, Niemcz, Barcin Wieś i Mogilno. Jak dotąd, poza Bydgoszczą, jedyne znane oznaczenie południka znajduje się w Cekcynie.
Jak mówi współzałożyciel bractwa Andrzej Bogucki, wyznaczeniem 18 południka zainteresowana jest gmina Tuchola. Uczniowie szkoły w Lęgbądzie mają wziąć udział w konkursie na opis krajoznawczy przebiegu 18 południka w ich okolicy (wsie Rzepiczna, Biała i rezerwat przyrody Źródła Rzeki Stążki. W okolicach Łabiszyna na wiosnę młodzież ruszy w teren z GPS-ami w ręku, aby dokładnie wytyczyć przebieg 18 południka.
- Wiem także - dodaje Andrzej Bogucki - że grupa młodzieży chce zorganizować „osiemnastkę” dokładnie na tym południku. Gdyby to się przyjęło, mógłby to być bardzo ciekawy obyczaj.