Frekwencja dla całej Bydgoszczy wyniosła 70,15 procent. Osiedlem z najwyższą frekwencją w II turze wyborów prezydenckich były Piaski. Zaraz za nimi znalazła się Smukała – Opławiec - Janowo, trzecie miejsce przypadło mieszkańcom Górzyskowa.
- Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Rafała Bruskiego osiedle, które odnotuje najwyższą frekwencję, otrzyma dodatkowe 100 tysięcy złotych na zadania w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. To oznacza, że w przyszłorocznym budżecie miasta Prezydent Miasta zwróci się do Rady Miasta o ujęcie dodatkowych zadań na osiedlu Piaski w wysokości 100 tys. zł. To w tej dzielnicy mieszkańcy najchętniej poszli do urn wyborczych. W sumie swoje głosy oddało 76,77% wszystkich mieszkańców tego osiedla. O tym, jakie pomysły zostaną zrealizowane, zdecydują sami mieszkańcy - informuje bydgoski ratusz.
Przypomnijmy, że zadania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim realizowane są na wszystkich bydgoskich osiedlach. Są to zadania ogólnodostępne, z których korzystać mogą wszyscy bydgoszczanie. Tylko do środy, 15 lipca, miasto czeka na pomysły do tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Do wydania jest ponad 16 mln złotych.
Bonusy to oczywiście nagroda dodatkowa. Walczyliśmy przede wszystkim o wysoką frekwencję przy urnach. Udało się i jest to nasz wielki sukces. Udowodniliśmy, że prawo do głosowania to nie tylko przywilej, ale też nasz moralny obowiązek
Bydgoszcz - przyłapani przez kamerę Google Street View. Spra...
Pieniądze od marszałka
Marszałek Piotr Całbecki za frekwencję też sypnął kasą. W województwie dostaną ją Toruń, Brodnica, Ciechocinek, Solec Kujawski i gmina Osielsko. - Nagrodami są vouchery o wartości 20 tysięcy złotych na organizację atrakcyjnego wydarzenia kulturalnego - przypomina Beata Krzemińska, rzecznik marszałka. - Konkurs dla najaktywniejszych obywatelsko społeczności lokalnych ogłosiliśmy 8 lipca, w ramach samorządowej wojewódzkiej kampanii profrekwencyjnej.
- Bonusy to oczywiście nagroda dodatkowa. Walczyliśmy przede wszystkim o wysoką frekwencję przy urnach. Udało się i jest to nasz wielki sukces. Udowodniliśmy, że prawo do głosowania to nie tylko przywilej, ale też nasz moralny obowiązek – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Jak przyznano bonusy? Sprawdzono, jak wyglądała frekwencja wyborcza w poszczególnych gminach Kujaw i Pomorza. W oparciu o nią stworzono ranking gmin w następujących kategoriach:
- największe miasta regionu: Toruń (frekwencja: 70,91 proc.)
- stolice powiatów ziemskich: Brodnica (frekwencja: 65,35 proc.)
- pozostałe miasta: Ciechocinek (frekwencja: 75,18 proc.)
- gminy miejsko-wiejskie: Solec Kujawski (frekwencja: 67,88 proc.)
- gminy wiejskie: Osielsko (frekwencja 80,85 proc.).
Bonusy otrzymują zwycięskie samorządy w każdej z tych kategorii.
- Mieszkańcy Torunia, Brodnicy, Ciechocinka, Solca Kujawskiego i gminy Osielsko już po raz drugi udowodnili, że są społecznościami, które najliczniej poszły do urn. W ubiegłym roku te same samorządy zwyciężyły w konkursie ogłoszonym w związku z majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego - przypomina Krzemińska.
Jak dobry jesteś?
Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 2 odcinek 20
