https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Orionidy 2019. Deszcz meteorytów w październiku. Kiedy i gdzie obserwować? [poniedziałek, 21.10.2019]

sier
Obserwację Orionidów najlepiej rozpocząć około północy.
Obserwację Orionidów najlepiej rozpocząć około północy. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Orionidy 2019 - już niebawem będzie można oglądać do 30 "spadających gwiazd" na godzinę. Maksimum Orionidów przypada na październik. To obok Perseidów jeden z najbardziej efektownych rojów, jakie można obserwować z terytorium Polski. Kiedy oglądać Orionidy? W której części nieba ich wypatrywać? O tym piszemy poniżej [Deszcz meteorów, gdzie obserwować Orionidy?]

Orionidy to rój meteorów związany z kometą Halleya. Do ponad 30 meteorów można zaobserwować w ciągu godziny, gdy zjawisko osiąga swoje maksimum, ale... Orionidy lubią być nieprzewidywalne. Były lata, w których rejestrowano wyższą niż przeciętna aktywność tych meteorów, dochodzącą nawet do 50-70 na godzinę (w latach 2006 i 2007).

Orionidy - październik 2019. Kiedy wypatrywać?

Aktywność Orionidów obserwuje się każdego roku od 2 października do 7 listopada. Jednak największe ich nasilenie będziemy mogli oglądać już niebawem. Rój Orionidów osiągnie swoje maksimum w nocy z 21 na 22 października 2019 roku (z poniedziałku na wtorek). Radiant Orionidów znajduje się na pograniczu konstelacji Oriona i Bliźniąt, więc będzie dość łatwy do odszukania.

Obserwację najlepiej rozpocząć około północy.

Zobacz: Orionidy zarejestrowane w 2011 roku:

Czy w obserwacji Orionidów będą przeszkadzać chmury? Prognozę zachmurzenia można sprawdzić na portalu windy.com lub ventusky.com.

Watro wiedzieć. Orionidy nad Polską

PF191013 był najjaśniejszym dotąd zarejestrowanym Orionidem nad Polską. Pojawił się w nocy z 18 na 19 października 2012 roku, rozbłysł bardzo wysoko - na 168 km.

Warto wiedzieć: Co to jest radiant:

  • Radiant – to niewielki obszar lub punkt na sferze niebieskiej. Przecinają się w nim przedłużone wstecz pozorne drogi meteorów. Radiant Orionidów znajduje się na pograniczu konstelacji Oriona i Bliźniąt.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski