Zabieg przeprowadził 25 lutego zespół pod przewodnictwem prof. dr. hab. nauk med. Bartłomieja Kałużnego, kierownika Kliniki Okulistyki i Optometrii w szpitalu Biziela. Tym samym w placówce zainaugurowano pracę nowego ośrodka przeszczepiania rogówki. Będzie to czwarty taki ośrodek w Polsce Północnej. Dotychczas tego typu operacje wykonywano bowiem w Klinikach Uniwersyteckich w Gdańsku i Szczecinie oraz Klinice Chorób Oczu Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy.
Jak podkreśla prof. Kałużny, w przypadku przeszczepu rogówki praca zespołowa rozpoczyna się już na etapie identyfikacji potencjalnego dawcy.
- Operacja została wykonana w trybie pilnym, ponieważ w oku pacjentki pojawiła się perforacja (otworek) w obrębie blizny po owrzodzeniu. Z tego powodu pacjentka cierpiała od wielu lat - informuje prof. Bartłomiej Kałużny. - W tym przypadku przeprowadzono operację potrójną: przeszczep drążący (pełnej grubości) połączony z operacją zaćmy i wszczepem sztucznej soczewki.
Zarówno w czasie zabiegu, jak i w pierwszych dniach po operacji u pacjentki nie wystąpiły powikłania, a gojenie postępuje prawidłowo.
- Warto dodać, że działalność transplantacyjna w zakresie rogówki wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania sprzętowego i kadrowego, ale również zgody Ministerstwa Zdrowia, która jest udzielna po kontroli przeprowadzonej w ośrodku - podkreśla Kamila Wiecińska, rzeczniczka szpitala Biziela.
