https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Okrągłe lecie na lokalnej antenie

Paweł Antonkiewicz
Lada dzień minie dziesięć lat od chwili, gdy w eter popłynęły pierwsze programy nadawane przez Radio Nakło na fali 107,5 FM.

Lada dzień minie dziesięć lat od chwili, gdy w eter popłynęły pierwsze programy nadawane przez Radio Nakło na fali 107,5 FM.

<!** Image 2 align=right alt="Image 57098" sub="Pierwsze dżingle śpiewali pracownicy NOK, między innymi: Lucyna Krawiec, Elżbieta Jaranowska i Józef Rydzyński, który od ponad 30 lat jest przede wszystkim dziennikarzem radiowym. /Fot. Kronika Radia Nakło">- Biegaliśmy wtedy z nadajnikiem i całym sprzętem do masztu w parku Sobieskiego, bo nie było jeszcze kabla – wspomina Krzystof Smażyk, jeden z pierwszych pracowników radia.

Oprócz niego, w pionierskim okresie rozgłośni pracowali jeszcze: Tomasz Rogacki - do 1999 roku pierwszy naczelny, Józef Rydzyński - do 2006 kolejny szef, Dariusz Tucholski, Lucyna Krawiec, Bożena Sobieszczyk, Danuta Ocetkiewicz. A potem przybywali i odchodzili: Jacek Pasieka, Marek Karczewski, Aldona Marchlewicz, Robert Szczepaniak, Karol Chrzanowski, Michał Dubkowski i inni... Do dzisiaj w piątki i niedziele słychać Roberta Szczepaniaka i cały czas Józefa Rydzyńskiego, który siłą rzeczy o radiowym jubilacie wie najwięcej.

<!** reklama left>- Pomysł powołania radia dała Elżbieta Jaranowska, ówczesna dyrektorka Nakielskiego Ośrodka Kultury, w którym do dzisiaj się mieścimy. A jego gorącym zwolennikiem był burmistrz Edward Gaitkowski, któremu marzyło się z kolei takie RMF w Nakle - wspomina naczelny o najdłuższym stażu. - Starania o koncesje rozpoczęły się w 1996 roku, w marcu następnego byliśmy na przesłuchaniu przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, a w czerwcu była koncesja. Zaczęliśmy nadawać 29 sierpnia 1997 roku.

- Pierwsze dżingle, które nagrywał Darek Tucholski, śpiewali pracownicy NOK - dodaje Krzysztof Smażyk, który w radiu był: didżejem, redaktorem dźwięku, szefem muzycznym, technicznym, administratorem sprzętu komputerowego. - Graliśmy dużo nowej muzyki, płyty dostawaliśmy prosto z wielu wytwórni. Gościliśmy też sławy: grupę O.N.A., Perfect, Farba, Patrycję Markowską, do jednej z czterech rozgłośni w Polsce przyjechało „Ich Troje”.

- Ludzie się zmieniali, od roku nie mamy naczelnego - mówi redaktor Rydzyński. - Etatowców jest dwóch: Zbyszek Borek i ja, a wspomagają radio: Eugenia Czyż, Robert Szczepaniak, Rafał Popowski, Sławek Sieciński. Słucha nas w powiecie nakielskim w ciągu miesiąca średnio 60 tysięcy. Dużą popularnością cieszą się audycje z przebojami sprzed lat, listy przebojów, koncert życzeń, program dla dzieci „Mali na fali”, który po wakacjach znowu zaczniemy nadawać.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski