Lwa z afrykańskiego buszu, wilki z polskich borów i kanadyjskiej tajgi, a także niedźwiedzia, lisa, dzika i wiele innych zwierząt, będzie można zobaczyć z bliska w inowrocławskim muzeum.
<!** Image 2 align=right alt="Image 131698" sub="Wszystkie eksponaty, jakie znajdą się na wystawie, to zbiory członków Kujawskiego Koła Łowieckiego nr 52, które jest jednym z najstarszych w Polsce Fot. Renata Napierkowska">- W przygotowanie tej wystawy zaangażowali się wszyscy pracownicy. Zbiory zostaną wystawione w trzech salach. Inicjatywa, by pokazać dorobek kujawskich myśliwych wyszła od Janusza Brodzińskiego - mówi dyrektorka Muzeum im. Jana Kasprowicza, Janina Sikorska.
Kujawskie Koło Łowieckie istnieje od 90 lat. Właśnie przypada rocznica jego zawiązania. Na wystawie zgromadzono wiele ciekawych trofeów, które pochodzą nie tylko z polskich lasów. Obok wypchanych zwierząt, takich jak: wilk, dzik, lis, niedźwiedź, kuna czy poroży jeleni można będzie zobaczyć lwa i kuzyna naszego wilka z odległej Kanady.
- Nasi członkowie polują również w krajach egzotycznych. Kolega Leszek Wegnerowski, doskonały strzelec, upolował trzy lata temu lwa w południowej Afryce. Czarnego niedźwiedzia kanadyjskiego i wilka przywiózł z drugiej półkuli nasz myśliwy Jerzy Masiota - opowiada o trofeach Janusz Brodziński z zawodu dziennikarz, a prywatnie wielki pasjonat myślistwa, związany z kołem od 1956 roku.
Kujawskie Koło Łowieckie jest jednym z najstarszych w Polsce i niewiele innych może się poszczycić taką historią i dorobkiem. W 1937 roku organizowało Krajowe Zawody Strzeleckie, a w centralnych władzach łowieckich zasiadało wielu jego członków.
<!** reklama>- Na wystawie znajdą się też eksponaty pochodzące z wykopalisk. W przeszłości bowiem z łowieckich trofeów wyrabiano wiele przedmiotów codziennego użytku, na przykład pionki do gry w szachy, różne ozdoby - mówi Sebastian Jarecki, przewodnik i jednocześnie jeden z organizatorów ekspozycji.
Wśród zbiorów znalazły się nawet stolik i krzesło wykonane z poroży jeleni, sceny z polowań uwiecznione przez artystów malarzy, oraz rogi, którymi myśliwi dają sygnał do rozpoczęcia łowów i obwieszczają ich zakończenie.
- Jedna z sal zostanie przeznaczona na pokazanie historii koła łowieckiego, życia tej organizacji. Znajdą się w niej nagrody i odznaczenia dla myśliwych, zdjęcia członków koła, przedmioty, jakimi posługują się podczas polowań i przepiękny sztandar - wylicza Przemysław Dorsz, drugi z przewodników po inowrocławskim muzeum.
Wystawa odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego.
Warto wiedzieć
- otwarcie wystawy nastąpi 18 września o godz. 17.
- ekspozycję będzie można oglądać przez miesiąc