https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odurzali się „Butaprenem” podczas koncertu [kalendarium bydgoskie, 18 lutego]

Krzysztof Błażejewski
Archiwum Polska Press
Zobacz co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 18 lutego [Bydgoskie kalendarium "Expressu"].

18 lutego 1913 roku w Bydgoszczy uruchomiono sieć automatycznych alarmów pożarowych, ulokowanych w kilku miejscach miasta. Po zbiciu szybki w skrzyneczce zamontowanej na murze kamienicy i naciśnięciu czerwonego przycisku, w remizie straży pożarnej przy ul. Pomorskiej odzywał się dzwonek, który długością sygnału wskazywał, z którego miejsca straż została wezwana. Urządzenia takie działały aż do lat 70. XX stulecia.

18 lutego 1920 roku w salach hotelu „Pod Orłem” odbył się pierwszy po powrocie Bydgoszczy do Polski wielki bal zorganizowany przez stacjonujące w miejsce wojsko. Zaproszono wszystkich „znaczniejszych” obywateli miasta.

18 lutego 1921 roku przed bydgoskim „sądem pokoju” odbyła się rozprawa o zniesławienie, jaką wytoczył prezydent Bydgoszczy Jan Maciaszek drogerzyście Adolfowi Lewandowskiemu, który opublikował w „Kurierze Poznańskim” artykuł krytyczny wobec Maciaszka. Sąd drogerzystę uniewinnił.

JAK DOBRZE ZNASZ BYDGOSZCZ? SPRAWDŹ SIĘ W TYM QUIZIE:

18 lutego 1927 roku Czesław Witkowski otworzył w lokalu przy ul. Śniadeckich 9 pierwszy w Bydgoszczy sklep z kawą bezkofeinową. Na otwarcie urządzono publiczną degustację napoju połączoną z prelekcją o szkodliwości „normalnej” kawy.

18 lutego 1935 roku Sąd Okręgowy w Bydgoszczy skazał na karę 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata 29-letniego Józefa R., gońca w Urzędzie Skarbowym, który, roznosząc nakazy płatnicze, osobiście „wyręczał” urząd, kasując na miejscu należne podatki do własnej kieszeni i nierozliczając się z nich w urzędzie.

18 lutego 1939 roku, cztery dni przed środą popielcową, wznowiony został karnawał, przerwany wcześniej ogłoszeniem 10 dni żałoby po śmierci papieża Piusa XI. Tego dnia w Bydgoszczy odbyła się rekordowa liczba balów i zabaw.

18 lutego 1965 roku w ramach obchodów 20-lecia powstania Klubu Sportowego „Gwardia” Bydgoszcz, działającego w tym czasie pod nazwą „Polonia”, w hali „Astorii” wystąpił popularny zespół wykonujący muzykę zwaną młodzieżową „Czerwono-Czarni” z solistkami Katarzyną Sobczyk i Karin Stanek.

18 lutego 1970 roku bydgoska milicja przewiozła do izby zatrzymań sześcioro nastolatków, który podczas koncertu rockowego odurzali się popularnym klejem „Butapren”. Był to pierwszy tego typu przypadek w mieście.

18 lutego 1971 roku do Bydgoszczy przyjechała 70-osobowa ekipa, która pod okiem reżysera Henryka Kluby rozpoczęła kręcenie scen do filmu „Pięć i pół bladego Józka”. Obraz nigdy nie wszedł na ekrany kinowe, został ukończony dopiero w latach 90. i zaprezentowany w telewizji.

18 lutego 1980 roku bydgoscy strażacy przez cały dzień zmagali się z pożarem w piwnicach domu przy ul. Dworcowej 67. Akcję utrudniało silne zadymienie oraz ulatniający się z rur gaz, podtrzymujący ogień. Wstrzymano ruch uliczny i ewakuowano lokatorów.

18 lutego 1996 roku odbyło się ogólnopolskie referendum, w którym obywatele odpowiadali na dwa pytania: jedno dotyczyło powszechnego uwłaszczenia, drugie rozdysponowania majątku państwowego. Na 284 tys. uprawnionych bydgoszczan do udziału w referendum, do urn poszło tylko 30 proc.

Zobacz również:

3 stycznia 2008 roku, po 39 latach funkcjonowania, definitywnie zamknięty został budynek „Kaskady” na rogu Starego Rynku i ul. Mostowej. Budynek zakupił znany bydgoski cukiernik Adam Sowa, który po jego rozbiórce zabudował to miejsce w inny sposób, m.in. odtwarzając dawną ulicę Jatki.

Tak zmieniło się miejsce po bydgoskiej Kaskadzie [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski