Zobacz wideo: Dyskonty, supermarkety, hipermarkety - czym się różnią?
Zamiany cen dotyczą nieruchomości tzw. niezamieszkałych - sklepów wielkopowierzchniowych, galerii i działek. - Jesteśmy zmuszeni do zmiany stawek przez znowelizowane ustawę - tłumaczy Klaudia Subutkiewicz, dyrektor Biura Gospodarowania Odpadami Komunalnymi bydgoskiego Urzędu Miasta.
A w Toruniu mają taniej?
Bogdan Dzakanowski, na powrót radny klubu PiS zwracał uwagę na zupełnie - teoretycznie - inne ceny w Toruniu. - W budownictwie jednorodzinnym to 15 złotych, w wielorodzinnym - 14 zł - mówił. - Gdyby zrezygnować w ogóle z odbierania odpadów z nieruchomości niezamieszkałych ceny dla bydgoszczan spadłyby o 5 złotych.
Rafał Bruski zwracał uwagę, że przepisy wprowadziła obecna koalicja rządząca.
- To nieprawda, że zyskalibyśmy 5 złotych, takie analizy nie powstały i nie istnieją - stwierdził Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy koordynujący działania dotyczące odbioru odpadów. Uznał, że wycofanie się czy wyłączenie z systemu nieruchomości niezamieszkałych byłoby błędem.
Nowe ceny za śmieci w Bydgoszczy
Oto fragment nowego cennika za odbiór odpadów. Podkreślmy, to odbiór jednorazowy, a nie opłata miesięczna.
- pojemnik 240l - 11,82 zł
- pojemnik 660l - 32,50 zł
- pojemnik 1100l - 54,18 zł
- pojemnik 36000l - 1773,03 zł
- prasokontener 20000l - 985,02 zł
W przypadku niedopełnienia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, opłata podwyższona za zagospodarowanie odpadami komunalnymi uiszczanej przez właściciela nieruchomości lub części nieruchomości, na której nie zamieszkują osoby, a powstają odpady komunalne wynosi trzykrotność stawki.
"Dostosowanie stawek do ustawy spowoduje szacowane zmniejszenie dochodów systemu w 2021 r. bez konieczności zmiany stawek dla nieruchomości zamieszkałych" - czytamy w uzasadnieniu uchwały.
