W pierwszej kolejności idziemy do sali gimnastycznej zlokalizowanej na parterze. Pomieszczenie jest przestronne – jego powierzchnia to około 740 m kw. Są w nim drabinki do ćwiczeń, boiska do siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej. Pośrodku zamontowano duży elektroniczny zegar, a przy koszach – nieco mniejsze – liczniki punktów. Tym, co wyróżnia salę na tle innych, jest powiew świeżości. Wszystko aż tu błyszczy nowością. Nowa sala gimnastyczna to jednak tylko jedna z wielu zmian.
- W budynku mamy bardzo duże zaplecze rehabilitacyjne i rewalidacyjne. Z najważniejszych są to: sala do masażu – który pomoże dzieciom się wyciszyć – sala doświadczania świata, sala do SI (integracji sensorycznej – dop. aut.). Od września dzieci będzie czekało tu mnóstwo ciekawych zajęć, takich jak choćby muzykoterapia – opowiada Joanna Zaborowska, wicedyrektor szkoły.
W pełni przystosowana
W szkole przy ul. Kcyńskiej uczy się około 500 dzieci, w tym ok. 120 niepełnosprawnych. Budynek jest w pełni przystosowany dla ich potrzeb. Zarówno w przypadku sal dydaktycznych, toalet, jak i dodatkowych dostosowań, jak podjazdy czy windy.
Na parterze – oprócz sali gimnastycznej – powstały trzy sale dla klas 1-3, pokój nauczycielski, pomieszczenie dla nauczycieli WF-u, magazyn sprzętu sportowego, szatnie, sala rehabilitacyjna i pomieszczenia techniczne. W miejscu starej, wyburzonej hali wybudowano dwukondygnacyjny łącznik.
Nowości nie brakuje też na piętrze. Jedną z nich jest sala, w której będą się odbywały zajęcia taneczne. Na jednej ze ścian widzimy ciąg luster i drążek baletowy. Jak zapowiada Joanna Zaborowska, tu będą prowadzone nie tylko zajęcia z tańca, ale i gimnastyka, fitness czy zajęcia wychowania fizycznego dla maluchów. - Z pewnością będą czuły się tutaj przytulniej, choć oczywiście nie zabraknie dla nich miejsca także na tej dużej sali – podkreśla Joanna Zaborowska.
Idąc dalej, mijamy kolejne pomieszczenia: sale do pracy z uczniami, salę do rehabilitacji ruchowej, świetlicę, gabinety psychologa i pedagoga, pielęgniarki szkolnej. Na razie jeszcze niewyposażone. Sprzętu w nich możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości.
Z nowych pomieszczeń będzie można korzystać już od nowego roku szkolnego. Realizacja tej inwestycji kosztowała 19 mln zł.
Inwestują z rozmachem
Jak podkreśla Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy, budowa nowej hali sportowej to tylko jedna z dwóch części inwestycji. Ta druga związana była z termomodernizacją - w ramach realizacji wieloletniego programu termomodernizacji bydgoskich budynków oświatowych, który w ostatnim czasie objął 27 szkół i przedszkoli. Koszt to 102 mln zł, w tym około połowa to fundusze unijne. Niebawem programu ciąg dalszy.
- Chcemy nie tylko osiągnąć efekt ekologiczny, związany z oszczędzaniem energii, ale również doprowadzić do tego, że budynki szkolne będą estetyczne, wyremontowane i jak najbardziej przyjazne dla bydgoskich uczniów. Dlatego też przygotowujemy się do termomodernizacji kolejnych 20 placówek oświatowych – zapowiada Iwona Waszkiewicz. Aktualnie trwają prace nad dokumentacją inwestycji.
Wśród szkół, które poddane zostaną termomodernizacji są:
- Zespół Szkół nr 18,
- Zespół Szkół nr 29,
- VII Liceum Ogólnokształcące,
- Zespół Szkół Spożywczych,
- Szkoła Podstawowa nr 56,
- Szkoła Podstawowa nr 27,
- Szkoła Podstawowa nr 28 ,
- Szkoła Podstawowa nr 4,
- Przedszkole przy ul. Żółwińskiej,
- Przedszkole w Opławcu,
- Przedszkole przy ul. Bukowej,
- Przedszkole przy ul. Grunwaldzkiej,
- Przedszkole przy ul. Braniewskiej,
- Przedszkole na Piwnika Ponurego,
- Przedszkole przy Bielickiej,
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 (ul. Grabowa, ul. Kaliska),
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
- kompleks w ZS Elektronicznych (dwa budynki: szkoły i internatu).
