W trakcie środowej (24 czerwca 2020 r.) sesji Rady Miasta Bydgoszczy wiceprezydent Michał Sztybel przedstawił projekt ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producentów, którą samorządowcy przekazali ministerstwu.
- Projekt pozwoli na zmniejszenie liczby opakowań nietrwałych – wyjaśniał Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Zwiększy natomiast liczbę opakowań nadających się do recyklingu.
Zobacz również
Wiceprezydent Michał Sztybel przypomniał, że koszty wywozu i zagospodarowania odpadów w całości ponoszą obywatele. Dlatego też producenci opakowań powinni również ponosić koszty i w ten sposób odciążyć mieszkańców.
Unia Metropolii Polskich wydała w tej sprawie stosowne stanowisko.
- Co ważne partycypacja ta powinna być znacząca i proporcjonalna, tj. uzależniona od ilości wprowadzanych na rynek produktów i opakowań – innymi słowy „Zanieczyszczający płaci”. Środki te finalnie trafić powinny do gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi oraz współfinansować pozostałe koszty recyclingu, które dzisiaj w całości ponosi mieszkaniec. System ten może być łączony z systemem kaucyjnym i innymi rozwiązaniami ograniczającymi powstawanie odpadów - czytamy w stanowisku UMP.
Zobacz również
Ponadto, Rada Miasta Bydgoszczy wyraziła zgodę na obniżenie opłat za wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Mieszkańcy płacić będą złotówkę mniej, czyli 21 a nie 22 złotych za osobę miesięcznie. Taka opłata obowiązuje w przypadku odpadów segregowanych. W przypadku, kiedy śmieci nie są segregowane opłata wynosi 63 złote za osobę.
Takie stawki, jak oświadczył wiceprezydent Michał Sztybel, zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2020 r.
Zobacz również
