https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od ruiny do bombonierki

Renata Napierkowska
Na odpust, który przypada 12 września, do kościoła pw. Najświętszej Marii Panny mają powrócić dwie płaskorzeźby z Kórnika. Właśnie został zakończony remont dachu na świątyni.

Na odpust, który przypada 12 września, do kościoła pw. Najświętszej Marii Panny mają powrócić dwie płaskorzeźby z Kórnika. Właśnie został zakończony remont dachu na świątyni.

<!** Image 2 align=right alt="Image 128094" sub="Zakończył się remont dachu świątyni. Pieniądze na ten cel przekazały miasto i powiat oraz Urząd Marszałkowski Fot. Renata Napiekowska">Patrząc na obecny wygląd bazyliki trudno uwierzyć, że na początku XX wieku kościół był autentyczną ruiną. Z pożaru w 1834 roku ocalały tylko kamienne mury. Z inicjatywy księdza Antoniego Laubitza najstarsza inowrocławska świątynia i jedna z najstarszych na Kujawach została zrekonstruowana.

- Przygotowujemy się do uczczenia 80. rocznicy konsekracji kościoła, która przypada 25 sierpnia. Konsekracji dokonał biskup Antoni Laubitz w 1929 roku. Chcemy, by te uroczystości połączyć z odpustem ku czci naszej patronki, który przypada 12 września - mówi proboszcz parafii ksiądz kanonik Tadeusz Kościelny.

<!** reklama>Proboszcz stara się, by do tego czasu sprowadzić z muzeum w Kórniku dwie płaskorzeźby masek. Zostaną one wmurowane po stronie północnej, gdzie znajdują się pozostałe maszkarony. Płaskorzeźby przedstawiające maski ludzkie i diabelskie, fantastyczne zwierzęta i krzyże miały w przeszłości chronić święte miejsce przed złymi duchami. Trzy dni temu zakończył się remont dachu świątyni. Pieniądze na ten cel, po 50 tysięcy złotych, przekazały samorządy miasta i powiatu oraz Urząd Marszałkowski w Toruniu. Kilka dni temu wspólnie dokonali odbioru wojewódzki i miejski konserwator zabytków w obecności kustosza bazyliki księdza kanonika Tadeusza Kościelnego i wicestarosty Sławomira Szeligi oraz Aleksandry Szubargi-Dworek ze starostwa powiatowego.

<!** Image 3 align=right alt="Image 128094" >Koszty remontu znacznie przekroczyły kwotę pozyskanych dotacji. Pozostałe pieniądze na zakup i wymianę dachówek pokryła parafia.

- Bazylika była ruiną, a teraz przypomina prawdziwą bombonierkę. Proboszcz drugiej świątyni przy Laubitza też dba o kościół. Szkoda, że nie o wszystkie zabytki sakralne tak się zatroszczono. Niektórzy proboszczowie inowrocławskich parafii mogliby wziąć dobry przykład z księży Tadeusza Kościelnego i Leszka Kaczmarka i zabrać się za remonty niszczejących kościołów - twierdzi jeden z naszych Czytelników.

Warto wiedzieć

  • po 50 tysięcy złotych przekazali: Urząd Miasta Inowrocławia, Starostwo Powiatowe i Urząd Marszałkowski w Toruniu
  • niemal taką samą kwotę na remont dachu wydała parafia
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski