Lista leków refundowanych listopad
Znana jest już oficjalna lista leków refundowanych przez Ministerstwo Zdrowia, która będzie obowiązywać od 1 listopada. Prowadzono na niej wiele zmian.
Najwięcej zmian na liście leków refundowanych dotyczy osób chorujących na cukrzycę. Na listę trafiły flozyny, czyli specyfiki wskazane dla pacjentów zażywających już dwa leki, ale terapia jest w ich wypadku nieskuteczna, a dodatkowo zagrożeni są ryzykiem chorób serca i naczyń, i są przed zastosowaniem insulin. Oprócz tego refundowane będą specjalne opatrunki oraz skanery do kontroli poziomu cukru bez konieczności nakłuwania opuszka.
To są od dawna wyczekiwane przez środowisko medyczne i pacjentów flozyny. Pozwoli to znacząco opóźnić (pacjentom z cukrzycą – PAP) przyjmowanie insuliny - podkreśla wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Osoby chorujące na raka jelita grubego będą miały łatwiejszy dostęp do skutecznego leczenia, które będzie refundowane. Na liście znalazł się lek Lonsurf (triflurydyna w skojarzeniu z typiracylem) w III i IV linii leczenia raka jelita grubego.
Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, który wejdzie w życie 1 listopada 2019 r.:
Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków
Na liście leków refundowanych pojawiły się kolejne dwa lekarstwa dla chorujących na stwardnienie rozsiane. Do tej pory dostępne były tylko dwa leki. Jeden z nowych leków zaleca się dla kobietom planujących zajść w ciążę.
Kolejne nowości dotyczą alergików i astmatyków. Na liście leków pojawił się Novo-Helisen Depot (wyciągi alergenowe roztoczy kurzu) do leczenia podtrzymującego. W ramach programu lekowego "Leczenie ciężkiej astmy alergicznej IgE zależnej (ICD-10 J.45.0) oraz ciężkiej astmy eozynofiliowej (ICD-10 J82)" do refundacji wszedł lek Fasenra (benralizumabum).
Na liście leków refundowanych pojawiły się również:
- lek Entyvio (wedolizumab) w ramach programu lekowego "Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna" jako kolejna opcja terapeutyczna
- lek Repatha (ewolokumab) jako kolejny inhibitor PCSK9 pojawił się w ramach "Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej"
- Ewolokumab (Repatha), lek obniżający poziom cholesterolu LDL we krwi oraz redukujący częstość zdarzeń sercowo-naczyniowych.
- lek Prolia (denosumabum) dla kobiet powyżej 60 lat z osteoporozą pomenopauzalną i mężczyzn w tym samym wieku
Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że dla 631 produktów leczniczych zmniejszy się dopłata pacjenta (od 0,01 zł do 107,73 zł), a dla 587 produktów leczniczych zmaleją ceny detaliczne.
