- Znaczenie wielkiej Brytanii dla polskiej gospodarki jest bardzo istotne. Nie chciałbym mówić, że brexit mocno uderzy w polską gospodarkę i zachwieje naszym PKB. Wierzymy, że tak nie będzie, jeśli polscy przedsiębiorcy wykonają swoją pracę, jeśli polski rząd wykona swoją prace, tak jak wykonywał ją do tej pory, to powinniśmy ominąć tę rafę jaką jest brexit, nawet twardy brexit- mówił wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa. - Musimy być na to gotowi i jako resort jesteśmy na to przygotowani- dodaje.
W okresie styczeń-listopad 2018 wartość wymiany towarowej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią wyniosła 75,3 mld zł. Dla porównania, w 2017 roku wartość wymiany towarowej pomiędzy Polską i Wielką Brytanią wyniosła 76,1 mld zł. Była ona trzecim największym pod względem wielkości odbiorcą polskiego eksportu (nasz eksport tam osiągnął wartość 55,4 mld zł).
Przeczytaj także:
Wielka Brytania jest drugim pod względem wielkości odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych. Do brytyjskich sklepów trafia ponad 9 proc. polskiego eksportu z sektora rolno-spożywczego. Jeżeli chodzi o sektor usług, trzy pierwsze miejsca w eksporcie z Polski do Wielkiej Brytanii zajęły w 2016 roku usługi transportowe, usługi w zakresie zarządzania biznesem oraz informatyczne.
- Wielka Brytania od 40 lat pozostawała w unii celnej, musiała na nowo przygotowywać swoje służby do tego wyzwania. Musimy być przygotowani na różne scenariusze. Musimy być przygotowani na to, że mogą wystąpić okresowe, przejściowe trudności. Wierzymy, ze będą one albo minimalne, albo krótkotrwałe, ale polscy przedsiębiorcy powinni brać to pod uwagę- mówi Ociepa.