Spis treści
Ochrona przedemerytalna. Tych pracowników nie można zwolnić
Kodeks pracy w wielu kwestiach zabezpiecza pracowników przed zwolnieniem, w tym osoby, które osiągnęły wiek przedemerytalny. Tzw. ochrona przedemerytalna, bo o niej mowa, przysługuje w ściśle określonych przypadkach.
Ochrona przedemerytalna dotyczy wyłącznie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, bez względu na to, czy jest to umowa na czas nieokreślony, czy określony. Jednak w przypadku umowy terminowej, zostanie ona rozwiązana wraz z chwilą upłynięcia czasu, na jaki została zawarta. Eksperci Randstad podkreślają, że „ochrona" nie doprowadza do jej automatycznego przedłużenia.
Jak długo obowiązuje ochrona przedemerytalna?
Zgodnie z Kodeksem pracy ochrona przedemerytalna obejmuje osoby, którym brakuje maksymalnie 4 lat do osiągnięcia prawa do pobierania emerytury. Przypomnijmy, obecny wiek emerytalny dla kobiet w Polsce wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65. Oznacza to, że ochrona emerytalna obejmuje panie od 56. roku życia, a panów od 61. roku życia.
Do otrzymania ochrony przedemerytalnej „trzeba legitymować się okresem zatrudnienia umożliwiającym nabycie prawa do emerytury wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego". Jak wyjaśniają dalej, oznacza to w praktyce „udokumentowanie 20-letniego (w przypadku kobiet) lub 25-letniego (w przypadku mężczyzn) stażu pracy".
Uwaga! W tych przypadkach ochrona przedemerytalna nie zadziała
Od ochrony przedemerytalnej przysługuje kilka wyjątków. Wspomniana „tarcza” nie ochroni pracownika przed zwolnieniem dyscyplinarnym. Z ochrony nie skorzysta także pracownik, który posiada prawo do pobierania renty przysługującej z powodu orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy. Kolejnym wyjątkiem jest upadłość lub likwidacja zakładu pracy, w którym zatrudniony jest pracownik uprawniony do ochrony przedemerytalnej.
Ponadto pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy lub płacy także w przypadku „jeżeli wprowadza nowe zasady wynagradzania w całej firmie". Podobnie prezentuje się zależność przy zwolnieniach grupowych.
– Wówczas pracownikowi również można wręczyć wypowiedzenie zmieniające. Oprócz tego istnieje możliwość, by otrzymała je osoba objęta ochroną przedemerytalną, która utraciła zdolność do wykonywania obecnej pracy lub w sposób niezawiniony przez siebie straciła uprawnienia potrzebne do jej świadczenia – wyjaśniają eksperci.
Dobrze płatna praca dla seniorów. W tych zawodach emeryci i ...
Wypłaty emerytur przed Świętami Bożego Narodzenia
ZUS co roku przed Bożym Narodzeniem przypomina, że wszystkie emerytury za grudzień zostaną wypłacone przed świętami. Emeryci i renciści, których wypłata świadczenia przypada na 25 dzień miesiąca, w grudniu otrzymają emerytury przed świętami.
Seniorzy, których termin płatności świadczenia wypada 25 grudnia, nie muszą się martwić, że zostaną bez pieniędzy na święta. ZUS zadbał o to, by emerytury i renty były wypłacone jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia – zapowiadała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS w grudniu 2022 roku.
