MKTG SR - pasek na kartach artykułów

OC pojazdu. Kiedy należy ubezpieczyć zakupione auto? Zaniedbanie może sporo kosztować

Paweł Piątek
Z zakupem pojazdu wiąże się zwykle sporo emocji i formalności. I to bez względu na to, czy kupujemy używany pojazd od sąsiada, sprowadzamy go z zagranicy czy decydujemy się na zakup nowego auta z salonu. Ważne jednak, byśmy w natłoku spraw nie zapomnieli o najważniejszym – obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym OC. Sprawdź, kiedy najpóźniej musisz zawrzeć umowę z ubezpieczycielem.
Z zakupem pojazdu wiąże się zwykle sporo emocji i formalności. I to bez względu na to, czy kupujemy używany pojazd od sąsiada, sprowadzamy go z zagranicy czy decydujemy się na zakup nowego auta z salonu. Ważne jednak, byśmy w natłoku spraw nie zapomnieli o najważniejszym – obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym OC. Sprawdź, kiedy najpóźniej musisz zawrzeć umowę z ubezpieczycielem. Jarosław Jakubczak
Z zakupem pojazdu wiąże się zwykle sporo emocji i formalności. I to bez względu na to, czy kupujemy używany pojazd od sąsiada, sprowadzamy go z zagranicy czy decydujemy się na zakup nowego auta z salonu. Ważne jednak, byśmy w natłoku spraw nie zapomnieli o najważniejszym – obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym OC. Sprawdź, kiedy najpóźniej musisz zawrzeć umowę z ubezpieczycielem.

– Posiadacze pojazdów mechanicznych mają obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia komunikacyjnego OC w ściśle określonym terminie. Wynika to wprost z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Pamiętajmy, że trzeba mieć to ubezpieczenie nieprzerwanie przez cały okres posiadania pojazdu, aż do dnia jego zbycia, demontażu lub trwałej utraty. Jednym z wyjątków są posiadacze pojazdów historycznych, którzy nie muszą zachowywać ciągłości ubezpieczenia. Muszą jednak pamiętać o wykupieniu polisy OC przed wyjechaniem na drogę – mówi Damian Ziąber z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Kiedy wobec tego powinniśmy ubezpieczyć nowo nabyte auto lub inny pojazd mechaniczny (np. motocykl, motorower, quad, przyczepę itp.)?

  1. Jeśli kupujesz nowy pojazd z salonu – ubezpiecz go najpóźniej w dniu rejestracji (również czasowej) i zanim wyjedziesz nim na drogę.
  2. Jeśli sprowadzasz pojazd z zagranicy – ubezpiecz go najpóźniej w dniu rejestracji w Polsce (również czasowej).
    UWAGA: jeśli pojazd był wcześniej zarejestrowany poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, przed wjazdem do Polski zadbaj o Zieloną Kartę lub tzw. ubezpieczenie graniczne.
  3. Jeśli kupujesz używany pojazd zarejestrowany w Polsce, masz dwie możliwości:
    - korzystasz z polisy OC poprzedniego właściciela do końca okresu, na jaki została wystawiona, a najpóźniej w ostatnim dniu jej ważności podpisujesz nową umowę obowiązującą od kolejnego dnia (UWAGA: umowa wystawiona na poprzedniego właściciela NIE PRZEDŁUŻY SIĘ AUTOMATYCZNIE);
    - wypowiadasz umowę OC poprzedniego właściciela i w tym samym dniu zawierasz nową.
  4. Jeśli masz pojazd wolnobieżny, historyczny lub pojazd niezarejestrowany – wykup polisę najpóźniej przed wprowadzeniem go do ruchu, czyli zanim wyjedziesz nim na drogę.

Może się też zdarzyć taka sytuacja, że masz pojazd ubezpieczony w zakładzie ubezpieczeń, któremu cofnięto licencję na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej lub ogłoszono jego upadłość. Warto wiedzieć, że w tej sytuacji polisa jest ważna tylko do końca okresu jej obowiązywania (nie przedłuży się), ale nie dłużej niż 3 miesiące od daty ogłoszenia upadłości (potem musisz wykupić nową u dowolnie wybranego ubezpieczyciela).

– Panuje powszechne przekonanie, że polisa OC przedłuża się automatycznie i co do zasady jest to prawda. Są jednak wyjątki i warto zdawać sobie z nich sprawę. Ubezpieczenie OC nie przedłuży się, jeśli np. pojazd zmienił właściciela, a także wtedy, gdy nie opłacimy pełnej składki do końca ważności umowy – wyjaśnia Damian Ziąber. – Oczywiście umowa OC nie przedłuży się również wtedy, gdy ją wypowiemy u dotychczasowego ubezpieczyciela.

Kary za brak OC na samochód osobowy wynoszą obecnie:
brak ważnego OC od 1 do 3 dni – 1440 złotych;
brak ważnego OC od 4 do 14 dni – 3600 złotych;
brak ważnego OC powyżej 14 dni – 7200 złotych.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: OC pojazdu. Kiedy należy ubezpieczyć zakupione auto? Zaniedbanie może sporo kosztować - Motofakty

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski