Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obywatelska Rada Kultury znów debatuje o kulturze. I zmienia szefa

Dorota Witt
W bydgoskiej kulturze wrze: szykuje się kolejna dyskusja o jej potrzebach. Głos będzie mógł zabrać każdy. Ten model współpracy między artystami i urzędnikami stał się wzorem dla innych miast.

9 czerwca Obywatelska Rada Kultury organizuje spotkanie, które ma ożywić debatę nad wyzwaniami stojącymi przed bydgoską kulturą. Debatę, który pierwszy raz zorganizowano cztery lata temu. Wtedy był to wyjątek w skali kraju.

- Polityka kulturalna naszego miasta, opierająca się na współpracy z Obywatelską Radą Kultury, przyniosła wiele wymiernych korzyści - mówi Elżbieta Rusielewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy. - W grudniu 2011 roku podpisano „Bydgoski pakt” dla kultury, pierwszy tego rodzaju dokument w Polsce. To umowa społeczna między władzami a stroną obywatelską, która zapewniała kulturze kluczowe miejsce w polityce miasta.

Dzięki paktowi, bydgoscy twórcy i animatorzy kultury co roku dostają o milion złotych więcej z budżetu miasta na realizację swoich zadań. Na tym nie koniec, bo wprowadzono jasne zasady przyznawania dofinansowań i dano artystom nowe możliwości pozyskiwania środków.

Mowa o systemie stypendiów, przyznawanych na rozwój indywidualnej twórczości artystycznej i organizację przedsięwzięć kulturalnych oraz „małych grantach”, czyli wspieraniu przedsięwzięć organizacji pozarządowych poza konkursem ofert.

- Za jeden z dużych sukcesów uważam opracowanie Strategii Rozwoju Kultury do 2020 roku, która ma być bazą do tworzenia polityki kulturalnej miasta - mówi Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy. - Warto wskazać też na efekty niewymierne: ORK dała pole do dialogu między animatorami a urzędami, między instytucjami a organizacjami pozarządowymi. Teraz radzie potrzeba nowej energii, chce się przeorganizować - w związku z moim odejściem wyłoniony zostanie nowy szef.

Kto może nim zostać?

- Nie chcę spekulować, ale wśród tych, którzy działali aktywnie i kreatywnie przez ostatnie lata, na pewno znajdzie się odpowiednia osoba.

Jako najważniejsze zadania, które staną przed nową ORK, urzędnicy i artyści wskazują kontynuację wspólnej pracy nad uaktualnieniem zapisów polityki kulturalnej miasta.

- I doskonalenie mechanizmów współdecydowania obywateli w procesie zarządzania nie tylko kulturą, ale innymi dziedzinami życia społecznego w naszym mieście - uzupełnia Elżbieta Rusielewicz.

Otwarte spotkanie ORK zaplanowano na 9 czerwca. Rozpocznie się o 17 w Miejskim Centrum Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!