https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obrzucili barkę na Brdzie kamieniami [Kalendarium bydgoskie 8.07.2018]

Krzysztof Błażejewski
Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl
Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl nac.gov.pl
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 8 lipca w Bydgoszczy. [BYDGOSZCZ, KALENDARIUM, 8 LIPCA]

8 lipca 1613 roku nastąpiło ponowne otwarcie mennicy bydgoskiej po jej zamknięciu w 1601 roku. Wcześniej stanowiła własność prywatną, teraz była mennicą królewską, jej kierownikiem został Herman Ruediger, a probierzem Daniel Bulivar. Największy rozkwit mennica przeżyła w latach 1617-39, kiedy zarządzał nią Jakub Jacobson van Emden.

8 lipca 1917 roku bydgoska prasa poinformowała, że ten dzień jest 100 000. niedzielą naszej ery.

W epoce PRL-u propagandyści tworzyli plakaty skierowane do różnych grup społecznych i zawodowych, które miały zdopingować ich do bardziej wytężonej pracy, większego zaangażowania w działania na rzecz partii i kraju. Dziś uśmiechamy się, widząc hasła i plakaty z tamtych czasów. Zobaczcie 'dzieła', które dla Was wybraliśmy ►►► Na tym zdjęciu widać tablicę informacyjną, która swoim absurdalnym wezwaniem „Po skończonej pracy załóż majtki" przywołuje klimat plakatów propagandowych PRL-u, wywieszanych w zakładach pracy, i zachęca do właściwego zachowania po fajrancie. Jest to współczesna parafraza prawdziwego hasła „Po skończonej pracy wyłącz urządzenie elektryczne" (tablica z tym hasłem jest na kolejnej planszy galerii).Czy na meblach z czasów PRL można zarobić? (źródło TVN/X-News):<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/b077b555-e1bd-97d6-a087-170a9c99d2cb,c491b2db-f178-81e8-5a8f-37764f83cc65,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...

8 lipca 1927 roku ok. godz. 3.30 w nocy mieszkańców Bydgoszczy obudził niezwykle głośny huk wywołany eksplozją granatów w składnicy wojskowej amunicji w Osowej Górze. Zniszczeniu uległ magazyn, ofiar w ludziach nie było.

8 lipca 1936 roku do tragedii doszło w Łęgnowie w pobliżu mostu kolejowego. Podczas żniw na pobliskim polu dla ochłody w stawie poszło się wykąpać troje dzieci, rodzeństwo Turońskich w wieku od 15 do 21 lat. Wszyscy utonęli.

8 lipca 1937 roku podczas rejsu tranzytowego przez Bydgoszcz z Berlina do Królewca na niemieckiej barce wywieszono flagę ze swastyką. W odpowiedzi bydgoszczanie obrzucili barkę kamieniami.

8 lipca 1958 roku w Bydgoszczy około godz. 23 na niebie pojawiła się zorza polarna. Nieliczni przechodnie mieli okazję obserwować to rzadkie zjawisko przez około 15 minut.

Czasy, w których nad głową co 10 minut nie przechodził pan "z gorącą gotowaną kukurydzą i zimnym piwem", a na plażach nie budowano zasieków z parawanów... Tak kiedyś (również aktywnie) wypoczywano. Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć plażowiczów - fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.Przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Plażowanie na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wypoczywano

8 lipca 1981 roku, trzy dni po wyborze na urząd Prymasa Polski, ks. kardynał Józef Glemp w drodze z Olsztyna do Gniezna zatrzymał się na krótko w bydgoskiej parafii farnej.

8 lipca 1993 roku w Bydgoszczy otwarto bazę telefonii komórkowej Centertel. Tym samym rozpoczęła swoją działalność sieć połączeń telefonów komórkowych na terenie naszego miasta. Kilka dni później pierwszy sklep z telefonami otworzyła w Bydgoszczy Polska Telefonia Komórkowa „Centertel”. W 1998 roku spółka przyjęła nazwę „Idea”, a później „Orange”.

8 lipca 2000 roku w Bydgoszczy przebywał prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, który dokonał uroczystego otwarcia zawodów lekkoatletycznego Pucharu Europy I ligi na zmodernizowanym stadionie Zawiszy.

8 lipca 2008 roku miało miejsce otwarcie lekkoatletycznych mistrzostw świata juniorów na zmodernizowanym stadionie Zawiszy. Polacy zdobyli trzy medale – złoty Robert Szpak w rzucie oszczepem, a dwa srebrne Sylwester Bednarek w skoku wzwyż i Paweł Wojciechowski z Zawiszy w skoku o tyczce. Klasyfikację medalową wygrali Amerykanie – 17 medali.

Tak bydgoski Dworzec Główny zmieniał się na przestrzeni lat. Oto kilka fotografii z dawniejszych i nie tak odległych czasów.

Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]

Zobacz najnowszą recenzję z cyklu "Spod Ekranu". Tym razem film pt. "W cieniu drzewa"

Polub nas na Facebooku

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski